fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Białoruś wyprosiła rosyjskich dziennikarzy

Białoruś
AFP
Powodem był reportaż o epidemii koronawirusa na Białorusi, wyemitowany przez rządową rosyjską stację Pierwyj Kanał.

Białoruski MSZ poinformował w środę ambasadę Rosji w Mińsku o pozbawieniu akredytacji dziennikarza oraz operatora rosyjskiej rządowej stacji Pierwyj Kanał, ponieważ "rozpowszechniali fałszywe informacje". Rosjanom zakazano przebywania na terenie Białorusi i poproszono o opuszczenie kraju w ciągu 24 godzin.

Wszystko przez reportaż poświęcony epidemii koronawirusa na Białorusi, wyemitowany we wtorek wieczorem przez Pierwyj Kanał. W materiale stwierdzono, że ostatnio na Białorusi doszło do gwałtownego wzrostu zachorowań. Dziennikarz udał się do miejscowości Stołbce i stwierdził, że na miejscowym cmentarzu "mnóstwo świeżych mogił". W tym czasie kamera rosyjskiego operatora pokazała mogiłę dziewczyny, która, jak zauważa białoruski portal Nasza Niwa, zginęła w wypadku samochodowym jeszcze w listopadzie 2019 roku. Dziennikarz porozmawiał też z miejscowymi mieszkańcami, którzy stracili bliskich z powodu koronawirusa, ale w zaświadczeniu o śmierci wpisano inną przyczynę.

W odpowiedzi na to białoruska rządowa stacja Biełaruś 1 w wieczorowych wiadomościach w środę poinformowała, że rosyjska telewizja w jednym reportażu wyemitowała "siedem fejków". W wyemitowanym przez białoruską stację materiale zasugerowano, że to Rosja tak naprawdę zaniża liczbę chorych na Covid-19. Powołując się na rosyjskich lekarzy białoruska stacja opowiedziała o tym, że w rosyjskich szpitalach brakuje podstawowych środków ochronnych. Dzień wcześniej rosyjską stację skrytykował prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA