fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dania ma paszport covidowy, z którym można iść do fryzjera

duński paszport covidowy
AFP
Władze Danii zaprezentowały cyfrowy paszport covidowy, który będzie umożliwiał posiadaczom m.in. skorzystanie z usług fryzjera czy restauracji.

- Paszport covidowy, który przedstawiamy, będzie mógł być od 1 lipca używany w czasie podróży na terenie Unii Europejskiej - powiedział minister finansów Nicolai Wammen.

Dodał, że według najnowszych danych w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 zostało ok. 20 proc. sześciomilionowej populacji Danii.

Czytaj także:
Szczepienie 12-latków przeciw COVID-19. EMA podjęła decyzję

Minister zdrowia Magnus Heunicke zaprezentował na telefonie aplikację, która wyświetla kod QR oraz zielony pasek, jeśli dana osoba została w pełni zaszczepiona lub niedawno wykonała test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zakończony wynikiem ujemnym.

- Nie ma wątpliwości, że będziemy musieli z niej (aplikacji) korzystać latem, ale to oczywiście coś, co powinno zostać stopniowo wycofywane - dodał minister.

Kod QR będzie skanowany lub trzeba będzie go okazać przed wejściem na teren lotniska, dworca kolejowego lub do salonu fryzjerskiego czy lokalu gastronomicznego.

Możliwe będzie uzyskanie paszportu covidowego w wersji papierowej.

Szef duńskiego resortu finansów zaznaczył, że nie wie, czy wszystkie państwa UE zdążą do końca czerwca wdrożyć paszporty covidowe, co ma umożliwić posiadaczom certyfikatów swobodne podróżowanie po Unii.

- Ale Dania będzie gotowa - oświadczył.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA