fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Utrudniona praca dziennikarzy. Chiny wykorzystują pandemię

AFP
Chiny wykorzystują dodatkowy nadzór i ograniczenia rzekomo wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, aby utrudnić pracę zagranicznych reporterów, którzy już wcześniej zmagali się z groźbami zatrzymania i odebrania wizy - poinformował Klub Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC)

Chinom udało się w dużej mierze opanować epidemię koronawirusa. Obecnie władze próbują wypromować narrację mówiącą o heroizmie i sukcesie w walce z Covid-19.

Coroczny raport w sprawie pracy zagranicznych dziennikarzy w czasie pandemii opublikował Klub Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC). Wynika z niego, że "chińska maszyna propagandowa walczyła o przejęcie kontroli wokół katastrofy zdrowia publicznego".

"Chiny wykorzystały pandemię jako jeszcze jeden sposób na kontrolowanie dziennikarzy" - stwierdzono.

Z przeprowadzonej wśród dziennikarzy ankiety wynika, że 42 proc. reporterów zostało zmuszonych do opuszczenia obszaru lub odmówiono im dostępu ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa. 

Dziennikarze byli proszeni o przestrzeganie środków, które nie były wymagane od innych osób, a wprowadzenie punktów kontrolnych i aplikacji do śledzenia kontaktów stworzyło "dodatkowe możliwości dla chińskich władz do zbierania danych i inwigilowania zagranicznych dziennikarzy i ich źródeł".

Źródła takie jak personel medyczny w mieście Wuhan - gdzie rozpoczęła się epidemia - były przesłuchiwane przez władze lub ostrzegane przed udzielaniem wywiadów.

Trzeci rok z rzędu żaden z dziennikarzy nie ocenił, by warunki pracy uległy poprawie.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA