Horban: Szczepionka mRNA jest jak maybach

- Jedna z priorytetowych grup, którą chcieliśmy zaszczepić, żeby zahamować potencjalny rozwój epidemii to ludzie, którzy pracują w szkołach, bo wszyscy chcą, żeby otworzyć szkoły - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban na konferencji poświęconej szczepionce firmy AstraZeneca.

Aktualizacja: 03.02.2021 13:34 Publikacja: 03.02.2021 12:31

Horban: Szczepionka mRNA jest jak maybach

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wystąpili na konferencji prasowej poświęconej szczepionce firmy AstraZeneca.

Dowiedz się więcej:
Czy szczepionka AstraZeneca jest skuteczna? Minister zdrowia odpowiada
Szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Broniarz: Nie mogę zjeść, oddaję kanapkę

Prezes URPL odniósł się do kwestii skuteczności szczepionki. Mówił, że każdy, kto otrzyma szczepionkę AstraZeneca wytworzy przeciwciała i że wszyscy zaszczepieni byli chronieni przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją.

- W Charakterystyce Produktu Leczniczego mamy informację, że skuteczność tego leku jest na poziomie 59,5 (proc.). - oświadczył.

- Porównanie bezpieczeństwa i skuteczności dwóch produktów leczniczych, żeby było wiarygodne, musi być przeprowadzone w ramach jednego badania klinicznego. Do czasu wykonania tych badań porównawczych (...) dwóch rodzajów szczepionek nie można dokonywać bezpośrednich porównywań ze względu na różnice w projekcie badania klinicznego, warunków badania, populacji pacjentów i danych demograficznych oraz ich parametrach. Absolutnie nie można porównywać tych szczepionek - dodał Grzegorz Cessak.

Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban powiedział, że od ponad roku obserwujemy, jak wygląda epidemia bez szczepionki, a efekt doskonale widać. - Teraz mamy do dyspozycji szczepionkę. Wszyscy chcą zacząć w miarę normalnie żyć, działać, zarabiać, co jest absolutnie słuszne i ze wszech miar godne poparcia - mówił.

Dodał, że aby "można było w miarę normalnie żyć" należy przeciw COVID zaszczepić jak najwięcej osób, które po zakażeniu ciężko chorują lub umierają.

- Zgodziłbym się z prof. Dzieciątkowskim, który porównał szczepionkę opartą o mRNA do maybacha, a szczepionkę opartą o technikę wektorową do dobrej klasy BMW. Tak to działa mniej więcej, to jest tego typu różnica - powiedział prof. Horban.

Dodał, że szczepionka ma uchronić przed zachorowaniem w ogóle (co, w jego opinii, w 100 proc. jest prawie nierealne) oraz zmodyfikować przebieg choroby tak, by "człowiek chorował w sposób łagodny", a układ odpornościowy poradził sobie z chorobą na wczesnym etapie.

- Te szczepionki spełniają te zasady w sposób wystarczający dla opanowania epidemii na tym etapie, zahamowania epidemii i umożliwienia następnych kroków do przywrócenia normalnego życia społecznego i gospodarczego - mówił, tłumacząc rekomendację Rady Medycznej w sprawie szczepionki AstraZeneca.

Prof. Andrzej Horban wyjaśnił, że nauczyciele po 60. roku życia będą szczepieni szczepionkami mRNA w czasie, gdy młodszym będzie podawana szczepionka AstraZeneca. - To nie jest duża grupa osób - stwierdził, odnosząc się do nauczycieli, którzy mają ponad 60 lat. Doradca premiera wyraził podejrzenie, że szczepienia starszych nauczycieli uda się przeprowadzić "w czasie tego miesiąca".

Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim zdecydowała, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca będzie w Polsce podawana osobom w wieku 18-60 lat We wtorek pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował, iż wkrótce rozpoczną się szczepienia przeciw COViD-19 grupy 1C - nauczycieli.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Spadek liczby pacjentów z COVID-19
Liczba zgonów z powodu COVID-19 najwyższa od prawie miesiąca

"Żądamy skutecznej szczepionki a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał w mediach społecznościowych prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- My nie kwestionujemy szczepionek, nie polemizujemy z tymi szczepionkami. Zadajemy tylko pytanie - co stało się między końcówką stycznia, kiedy mówiono nam "nie ma żadnych szans na szczepienia wasze", a przekazem ministra Dworczyka, że "będziecie szczepieni od poniedziałku, tyle tylko, że szczepionką AstraZeneca"? - podkreślił Sławomir Broniarz w rozmowie z Polsat News.

Czytaj także:
Mentzen: Rząd stosuje metodę stalinowskiego prokuratora

- Ze zdziwieniem ogromnym przyjąłem wczorajszą wypowiedź Sławomira Broniarz, który wypowiedział się w taki sposób, jakby ten preparat szczepionkowy AstraZeneki miał jakiś charakter eksperymentalny, co oczywiście jest nieprawdą - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski w Polskim Radiu 24.

- Mamy do czynienia z w pełni przebadaną szczepionką. Ta szczepionka przeszła wszystkie cztery fazy badań klinicznych - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Z zapowiedzi rządu wynika, że do końca lutego do Polski ma dotrzeć ok. pół miliona dawek szczepionki AstraZeneki, które zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej mają być przeznaczone dla nauczycieli, a w pierwszej kolejności - dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych oraz przedszkolnych. Michał Dworczyk mówił, że szczepienia mogą ruszyć w przyszłym tygodniu i że przygotowania ruszyły.

Szef KPRM przekazał, że dla nauczycieli powyżej 60 roku życia rekomendowana jest szczepionka Moderny.

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wystąpili na konferencji prasowej poświęconej szczepionce firmy AstraZeneca.

Dowiedz się więcej:
Czy szczepionka AstraZeneca jest skuteczna? Minister zdrowia odpowiada
Szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Broniarz: Nie mogę zjeść, oddaję kanapkę

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień