fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia w Polsce: Cały kraj w strefie czerwonej. Obowiązują nowe obostrzenia

AFP
Od soboty cała Polska została objęta strefą czerwoną. Wprowadzono nowe obostrzenia, zamknięto punkty gastronomiczne, a nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje w całym kraju.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowo wysokiej dobowej liczbie nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce (13 632). W ciągu doby zmarły 153 osoby zakażone, w tym na COVID-19 16, u których wcześniej nie stwierdzono chorób współistniejących.

W związku z szybko rosnącą liczbą zakażeń władze wprowadziły nowe obostrzenia. Od soboty (24 października) cały kraj znalazł się w strefie czerwonej. 

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 dzieci do 16. roku życia mogą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna .Zasada ta nie obowiązuje, gdy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy.

Zawieszono w Polsce działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów. Od soboty zawieszono również stacjonarną działalność gastronomiczną. Dopuszczono prowadzenie działalności w zakresie dowozu lub na wynos.

Ograniczono również do pięciu maksymalną liczbę osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Jednocześnie nadal obowiązują wcześniejsze ograniczenia, w tym, m.in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Władze zaapelowały o ograniczenie przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA