Ekspert WHO: Liczba ofiar pandemii może przekroczyć dwa miliony

Liczba zgonów z powodu wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroby COVID-19 może przekroczyć dwa miliony, zanim szczepionka stanie się rozpowszechniona - stwierdził przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan.

Aktualizacja: 25.09.2020 22:44 Publikacja: 25.09.2020 19:18

Ekspert WHO: Liczba ofiar pandemii może przekroczyć dwa miliony

Foto: AFP

Według danych monitorującego przebieg pandemii koronawirusa Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba ofiar przekroczyła 984 tys.

Państwa w różny sposób informują o przypadkach śmiertelnych w związku z koronawirusem - niektóre (jak Polska) podają dane o śmierci osób zakażonych SARS-CoV-2, inne przekazują dane o zgonach wywołanych COVID-19. W statystykach amerykańskiego CDC uwzględniane są także osoby zakażone, których śmierć nie miała związku z wirusem, np. ofiary wypadków.

Czytaj także: Epidemia w Polsce: 1 587 nowych zakażonych koronawirusem w piątek

Do liczby przypadków śmiertelnych COVID-19 na konferencji prasowej odniósł się szef programu pomocy kryzysowej Światowej Organizacji Zdrowia. Mike Ryan ocenił, że jeśli nie zostaną podjęte "skoordynowane działania", dwa miliony zgonów to nie tylko liczba możliwa do wyobrażenia, lecz "bardzo prawdopodobna".

Ryan ocenił też, że winą za notowany ostatnio wzrost liczby testów dających wynik pozytywny nie powinno się obarczać ludzi młodych, mających rzekomo rozprzestrzeniać wirusa po złagodzeniu przez władze wielu państw nałożonych wcześniej ograniczeń praw obywatelskich.

Z kolei doradca WHO Bruce Aylward oświadczył, że Światowa Organizacja Zdrowia kontynuuje rozmowy z Chinami na temat ewentualnego udziału Państwa Środka w systemie COVAX, którego celem ma być zagwarantowanie "szybkiego i równego" dostępu do szczepionki na koronawirusa. Termin deklarowania chęci partycypowania upłynął przed tygodniem.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień