fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Do Warszawy dotarł sprzęt medyczny od WOŚP

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Niemal jedenaście ton sprzętu medycznego, w tym tysiące indywidualnych pakietów ochrony biologicznej oraz profesjonalnych masek znalazło się w samolocie LOT, który przetransportował ładunek z Chin do Warszawy. To sprzęt zakupiony przez Fundację WOŚP - informuje Onet.

Jak pisze Onet, na Lotnisku Chopina w Warszawie w poniedziałek późnym wieczorem wylądował samolot Boeing 787-9 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT, z pierwszym transportem wyposażenia medycznego zamówionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla polskich szpitali walczących z epidemią koronawirusa. Lot został zorganizowany w ramach rządowego programu "Cargo dla Polski".

- W transporcie znalazło się blisko 100 metrów sześciennych ładunku o łącznej masie blisko 11 ton, na który złożyła się pierwsza część z zamówionych 50 tys. Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej, oraz dodatkowo 50 tys. masek N95/KN95 - poinformował Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

Gdy zostaną domknięte formalności, materiały przewiezione zostaną do magazynu centralnego WOŚP. Stamtąd natychmiast zacznie się ich dystrybucja do docelowych placówek w całej Polsce. Fundacja na swojej stronie internetowej opublikuje listę szpitali, do których trafią zakupione materiały.

- Wielkie ukłony dla LOT Cargo, dla wszystkich pracowników, którzy utrzymują most powietrzny między Chinami a Polską. Dzięki temu organizacje pozarządowe i polskie samorządy mogą bardzo sprawnie i profesjonalnie sprowadzić do Polski zamówione artykuły i sprzęt medyczny potrzebny do walki z koronawirusem. Zaangażowanie WOŚP, doskonała logistyka przewoźnika przy pokryciu kosztu lotu przez polski rząd – widać, że ten sposób wspólnych działań przynosi super efekty – powiedział Jerzy Owsiak, szef fundacji. 

Dotąd zaangażowanie Fundacji WOŚP w walkę z epidemią COVID-19, finansowane między innymi z Funduszu Interwencyjnego, to już ponad 36 mln zł. Poza wspomnianymi pakietami i maskami, WOŚP zamówiła dla polskich szpitali m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów czy 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. 

Fundacja otrzymała również w darze 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, dwa pulsoksymetry ręczne oraz 25 zestawów USG z opcją badania jamy brzusznej.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA