fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn. Dlaczego?

AFP
Pochodzący z Chin koronawirus budzi strach na całym świecie. Choroba oszczędza dzieci, ale stanowi zagrożenie dla dorosłych w średnim i starszym wieku, zwłaszcza dla mężczyzn.

W tym tygodniu Chińskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób opublikowało największą jak dotąd analizę przypadków koronawirusa.

Choć liczba zarażonych kobiet i mężczyzn jest zbliżona, współczynnik zgonów wśród mężczyzn wynosi 2,8 proc., a wśród kobiet 1,7 proc.

Mężczyźni byli również nieproporcjonalnie narażeni podczas epidemii SARS i MERS, które były spowodowane przez koronawirusy. Więcej kobiet niż mężczyzn zostało zakażonych SARS w Hongkongu w 2003 r., ale według badań opublikowanych w "Annals of Internal Medicine" śmiertelność wśród mężczyzn była o 50 proc. wyższa.

Z powodu MERS zginęło około 32 proc. zarażonych mężczyzn i 25,8 proc. kobiet. Większa była również śmiertelność mężczyzn podczas epidemii grypy w 1918 roku.

Zdaniem naukowców przeciwko mężczyznom może działać wiele czynników, w tym biologiczne i te, które są zakorzenione w stylu życia.

Sabra Klein z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore powiedziała, że gorsze wyniki mężczyzn w przypadku infekcji wirusowych dróg oddechowych były odnotowywane już wcześniej. Kobiety lepiej zwalczały wirusy.

Kobiety wytwarzają również silniejsze reakcje immunologiczne po szczepieniu i mają wzmocnioną odporność pamięciową, co chroni dorosłych przed czynnikami chorobotwórczymi, na które byli narażeni jako dzieci.

Z drugiej strony kobiety są bardziej narażone na choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Prawie 80 proc. przypadków dotyczy kobiet.

Naukowcy nie wiedzą dlaczego kobiety są bardziej odporne. Prowadzone w tej sprawie badania są na wczesnym etapie.

Dużą rolę mogą odgrywać zachowania społeczne. Chiny mają największą populację palaczy na świecie - 316 milionów osób - co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich palaczy i 40% światowej konsumpcji tytoniu. Jednocześnie tylko ponad 2 proc. kobiet pali. Wśród mężczyzn jest to ponad połowa.

Mężczyźni w Chinach mają również wyższe wskaźniki cukrzycy typu 2. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika także, że kobiety szybciej decydują się na skorzystanie z pomocy lekarskiej od mężczyzn.

Źródło: The New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA