fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Pierwszy przypadek zarażenia się koronawirusem w Anglii

AFP
Do dwudziestu wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Chorobę wykryto u pierwszej osoby, która zaraziła się w Anglii.

Szef służb medycznych prof. Chris Whitty powiedział, że angielski pacjent zaraził się koronawirusem w Wielkiej Brytanii.

Whitty dodał, że nie wiadomo, czy chory zaraził się bezpośrednio lub pośrednio od kogoś, kto niedawno wrócił z zagranicy. - Ta sprawa jest wyjaśniana. Trwa ustalanie listy osób, z którymi chory miał kontakt - zapewnił. Szef służb medycznych poinformował, że pacjent trafił do oddziału zakaźnego.

- Ten przypadek - człowiek, u którego stwierdzono nowego koronawirusa, a który nie ma znanych nam powiązań z ogniskami epidemii czy innymi przypadkami choroby - oznacza początek nowego rozdziału dla Wielkiej Brytanii. Kluczowe będzie ustalenie źródła infekcji, by uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa - skomentował cytowany przez Sky News Jonathan Ball, profesor wirusolog z Uniwersytetu Nottingham.

W piątek liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Anglii wzrosła do 18. Po jednym przypadku odnotowano w Walii i Irlandii Północnej. Jak dotąd w wyniku choroby Covid-19 zmarł jeden obywatel Wielkiej Brytanii - pasażer statku wycieczkowego Diamond Princess.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenił, że obywatele mają prawo być zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dodał, że w ograniczeniu epidemii może pomóc mycie rąk ciepłą wodą i mydłem.

W wyniku zarażenia się koronawirusem na całym świecie zmarło 2,8 tys. osób, zachorowało ponad 83 tys. Największe ogniska wirusa istnieją w Chinach, Korei Południowej, we Włoszech i w Iranie. W piątek o pierwszych potwierdzonych u siebie przypadkach choroby poinformowały Islandia, Meksyk i Nigeria.

W Polsce jak dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia wirusem 2019-nCoV.

Epidemia rozpoczęła się w grudniu 2019 r. w Wuhan w chińskiej prowincji Hubei.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA