fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

12,2 mln Koreańczyków z Północy jest niedożywionych

AFP
47,8 proc. mieszkańców Korei Północnej, czyli 12,2 mln ludzi jest niedożywionych - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Deficyty żywności występujące w Korei Północnej pogorszyły się ze względu na suszę jaka dotknęła kraj i mniejsze od oczekiwanych zbiory.

ONZ zwraca uwagę, że pod względem dostępu do żywności sytuacja w Korei Północnej pogarsza się - w latach 2004-2006 niedożywionych było 35,4 proc. mieszkańców kraju. Obecnie tylko w trzech krajach odsetek osób niedożywionych jest wyższy niż w Korei Północnej: to Haiti, Republika Środkowej Afryki i Zimbabwe.

Raportowi towarzyszy wspólne stanowisko FAO i Światowego Programu Żywnościowego, z którego wynika, że 10,1 mln Koreańczyków z Północy wymaga pilnej pomocy w zdobyciu żywności, ze względu na najniższe od dekady zbiory w tym kraju.

Ze stanowiska tego wynika, że racje żywnościowe dla wielu Koreańczyków z Północy zmniejszyły się do 300 gramów pożywienia dziennie (z 380 gramów). Sytuacja może się pogorszyć między lipcem a wrześniem.

Media północnokoreańskie w ubiegłym tygodniu informowały o trwającej w kraju suszy i ostrzegały, że może ona poważnie wpłynąć na poziom tegorocznych zbiorów.

Z raportu FAO wynika, że obecnie na całym świecie 820 milionów osób cierpi głód, a 2 mld doświadczają umiarkowanych i poważnych problemów jeśli chodzi o dostęp do żywności.

Według ONZ wpływ na to mają zmiany klimatyczne, konflikty i wolniejszy od zakładanego rozwój gospodarczy.

"Po dekadzie stałego zmniejszania się (liczby głodujących osób), liczba osób cierpiących głód na świecie powoli się zwiększa od kilku lat" - czytamy w raporcie.

Źródło: UPI.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA