fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Firma Dannte naruszyła interesy konsumentów sprzedając filtry do wody

Adobe Stock
Firma Dannte sprzedawała rewitalizator wody, ale konsumentom podsuwała do podpisu umowy na rozbudowę instalacji wodnej, w których były niekorzystne dla klientów postanowienia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko firmie Dannte w październiku 2018 roku. Przedsiębiorca mailowo oraz telefonicznie przyjmował zamówienia na urządzenie do filtrowania wody, a wcześniej sprzedawał produkt również na prezentacjach. Przy zakupie rewitalizatora konsument otrzymywał do podpisu umowę o świadczenie usług rozbudowy instalacji wodnej. Firma instalowała urządzenie w bardzo krótkim czasie, często nawet tego samego dnia. W umowie znajdowały się postanowienia wyłączające prawo do odstąpienia od niej po wykonaniu usługi.

- Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość (czyli przez telefon, internet) można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia - podkreśla UOKiK. - W myśl tej samej ustawy, nie można odstąpić od umowy o świadczenie usług, jeśli usługa została w całości wykonana a konsument zgodził się na to, wiedząc że utraci prawo do odstąpienia. Jednak z przepisów wynika, że gdy przedsiębiorca sprzedaje towar i jednocześnie wykonuje usługę, stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy.

Dlatego Prezes UOKiK stwierdził, że firma Dannte wprowadzała konsumentów w błąd. Zgodnie z ustawą przysługiwało im bowiem prawo do odstąpienia od zawieranych umów w terminie 14 dni od zakupu filtra i usługi jego instalacji.

Urząd ustalił, że przedsiębiorca zaprzestał sprzedaży towarów poza lokalem przedsiębiorstwa 1 marca 2018 roku, a w konsekwencji zaniechał również stosowania praktyki wprowadzającej konsumentów w błąd, jeszcze przed wszczęciem postępowania. Dlatego UOKiK zdecydował o  złagodzeniu kary, która wyniosła 15 456 zł. Przedsiębiorca może odwołać się od decyzji do sądu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA