fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Król Arabii Saudyjskiej potępia obietnicę Netanjahu

AFP
Król Salman w rozmowie telefonicznej z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem powiedział, że Arabia Saudyjska potępia przedwyborcze deklaracje premiera Izraela ws. zaanektowania części Zachodniego Brzegu Jordanu.

Kilka dni przed wtorkowymi wyborami do Knesetu premier Beniamin Netanjahu obiecał publicznie, że w wypadku gdy je wygra, dokona aneksji obszarów Doliny Jordanu. Żyzna dolina to jedna trzecia Zachodniego Brzegu, ziem okupowanych od wojny w 1967 roku.

"Król powtórzył, że Arabia Saudyjska potępia i kategorycznie odrzuca deklaracje premiera Izraela" - poinformowała oficjalna saudyjska agencja prasowa.

Król powiedział również, że zapowiedź Netanjahu "bardzo niebezpieczną eskalację przeciwko narodowi palestyńskiemu" i jest "rażącym naruszeniem" praw ONZ i praw międzynarodowych.

Podjęcie działań przez premiera Izraela mogłoby całkowicie zniszczyć nadzieję na zakończenie trwającego konfliktu z Palestyną. Jego słowa zdecydowały skrytykowały ONZ, Unia Europejska i państwa arabskie.

Na prośbę Arabii Saudyjskiej, składająca się z 57 państwa Organizacja Współpracy Islamskiej przeprowadzi w niedziele nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych w celu omówienia "izraelskiej eskalacji".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA