fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

USA: Hamas odpowiedzialny za śmierć 52 Palestyńczyków

AFP
Biały Dom oświadczył, że odpowiedzialność za śmierć 52 Palestyńczyków, którzy zginęli w starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na granicy między Izraelem a Strefą Gazy, ponosi Hamas.

- Odpowiedzialność za te tragiczne śmierci spoczywa wprost na Hamasie - powiedział zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Raj Shah.

- Hamas celowo i cynicznie sprowokował taką odpowiedź (Izraela) i tak jak sekretarz stanu powiedział, Izrael miał prawo się bronić - dodał.

Dopytywany czy odpowiedzialność za wydarzenia na granicy Strefy Gazy nie spoczywa na Izraelu i czy Izrael nie powinien okazywać więcej powściągliwości, Shah ponownie wskazał na Hamas.

- Uważamy, że Hamas jest odpowiedzialny za te tragiczne śmierci - powtórzył dodając, że organizacja ta ponosi "odpowiedzialność za całą sytuację".

Na granicy między Izraelem a Strefą Gazy od 30 marca trwają protesty, które 14 maja miały swój punkt kulminacyjny. Tego dnia przypadała 70. rocznica powstania państwa Izrael, a jednocześnie tego samego dnia USA uroczyście otworzyły swoją ambasadę w Jerozolimie. Decyzja Donalda Trumpa o uznaniu części Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam ambasady wywołała protesty w świecie arabskim.

Palestyńczycy protestują na granicy między Izraelem a Strefą Gazy przeciwko wywłaszczaniu Palestyńczyków z ziemi przez Izrael, a także przeciwko blokadzie Strefy Gazy przez Tel Awiw.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA