fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Hitler uczy dzieci w palestyńskiej szkole

AFP
Palestyńczyk Hitler Abu Hamad nosi imię nawiązujące do nazwiska przywódcy III Rzeszy, ponieważ jego ojciec chciał w ten sposób zademonstrować swój sprzeciw wobec okupacji przez Izrael Zachodniego Brzegu Jordanu.

AFP zwraca uwagę, że Palestyńczycy często nazywają dzieci na cześć celebrytów, bohaterów narodowych lub polityków wspierających dążenia Palestyny do uzyskania niepodległości.

Tak też zrobił ojciec 41-letniego dziś Hitlera Abu Hamada, który postanowił zaprotestować przeciwko zajęciu w 1967 roku przez Izrael Zachodniego Brzegu nadając synowi imię nawiązujące do człowieka, który ponosi winę za śmierć 6 mln Żydów.

- Mój ojciec nadał mi imię w ramach prowokacji - przyznaje mężczyzna.

Dziś Hitler Abu Hamad, szkolny nauczyciel z Hebronu podkreśla, że nie ma nic wspólnego z niemieckim zbrodniarzem i "nienawidzi tego, co on zrobił". - Jestem przeciw zabijaniu, przemocy i naruszaniu praw człowieka, ale przywykłem do mojego imienia - mówi.

O decyzji ojca w sprawie swojego imienia mówi krótko: - To był zwykły człowiek, który robił błędy. Chciał pokazać co myśli o okupacji poprzez moje imię.

Mężczyzna przyznaje, że imię przysporzyło mu wielu problemów w kontaktach z przedstawicielami izraelskiego państwa. Kiedy miał 15 lat podszedł do niego oficer izraelskiej armii i kazał się przedstawić. Kiedy Hitler Abu Hamad to zrobił został pobity przez żołnierzy, którzy m.in. złamali mu nos.

Hitler Abu Hamad jest również przekonany, że imię sprawiło, iż nie otrzymał zgody na studiowanie ani pracę poza Autonomią Palestyńską.

W Hebronie mieszka też mężczyzna nazwany na cześć prezydenta Jimmy'ego Cartera, a także Qais Hussein Omar, który zmienił nazwisko, ponieważ wcześniej nazywał się Saddam Husejn.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA