fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

USA oferowały miliony kapitanowi irańskiego tankowca

AFP
Departament Stanu USA potwierdził, że oferował kilka milionów dolarów kapitanowi irańskiego tankowca zatrzymanego w Gibraltarze.

Szef departamentu ds. Iranu Brian Hook wysłał e-mail do kapitana tankowca Adrian Darya 1 z propozycją, by ten popłynął gdzieś, gdzie Stany Zjednoczone mogłyby zająć jednostkę.

Załoga statku była podejrzewana, że przewozi irańską ropę do Syrii, czego zabraniają unijne sankcje. Na początku lipca na Gibraltarze przy udziale brytyjskiej piechoty morskiej tankowiec - pływający wówczas pod nazwą Grace 1 - został zatrzymany. Jednostkę zwolniono 15 sierpnia, przy protestach Waszyngtonu, gdy Iran zapewnił, że ładunek statku nie trafi do Syrii. Departament Sprawiedliwości USA wydał nakaz przejęcia tankowca.

Zdaniem USA, jednostka przewozi 2,1 mln baryłek irańskiej ropy, a pieniądze z jej sprzedaży miałyby wesprzeć Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, który Waszyngton uznaje za organizację terrorystyczną.

Według ostatnich doniesień, tankowiec znajduje się na wschodnich wodach Morza Śródziemnego.

W środę "Financial Times" doniósł o ofercie finansowej USA dla kapitana tankowca, którym jest obywatel Indii Akhilesh Kumar. Departament Stanu potwierdził te informacje.

"Mam dobre wiadomości" - czytamy w e-mailu. Administracja prezydenta Donalda Trumpa była gotowa zapłacić kapitanowi kilka milionów dolarów za skierowanie tankowca w miejsce, w którym siły USA mogłyby zająć statek.

Kapitan zignorował list. USA nałożyły na niego sankcje, gdy wciągnęły Adrian Darya 1 na swą czarną listę.

Akhilesh Kumar przejął dowodzenie tankowcem po zatrzymaniu jednostki w Gibraltarze.

Irański minister spraw zagranicznych Javad Zarif napisał na Twitterze, że po nieudanej próbie piractwa Stany Zjednoczone uciekają się do "jawnego łapownictwa" pod groźbą osobistych sankcji. "Brzmi bardzo podobnie do zaproszenia do Gabinetu Owalnego, które otrzymałem kilka tygodni temu" - dodał.

Relacje Stanów Zjednoczonych z Iranem są napięte od maja 2018 roku, gdy Donald Trump jednostronnie wycofał USA z porozumienia nuklearnego zawartego przez mocarstwa zachodnie z Teheranem. Jesienią 2018 roku USA ponownie nałożyły sankcje na Iran, a w maju 2019 roku wprowadziły całkowite embargo na import ropy z Iranu.

Sytuacja zaogniła się, po tym jak Iran zestrzelił nad Cieśniną Ormuz dron należący do USA.

Po tym jak w maju i czerwcu sześć tankowców zostało w rejonie Cieśniny Ormuz uszkodzonych przez eksplozję, a także po zajęciu w lipcu brytyjskiego tankowca przez Irański Korpus Strażników Rewolucji, USA zdecydowały się rozpocząć misję wojskową w rejonie Zatoki Perskiej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa statkom cywilnym w tym regionie.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA