fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Internauci pytają o matkę Ronena Bergmana. Dziennikarz milczy

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Dor Malka
Internauci wyłapali nieścisłość w wystąpieniu izraelskiego dziennikarza Ronena Bergmana, który wypytywał premiera Morawieckiego o nowelizację ustawy o IPN. Ich wątpliwości budzi wiek matki dziennikarza.

Podczas sobotniej konferencji prasowej dziennikarz Ronen Bergman spytał premiera Morawieckiego, czy, mówiąc o swojej matce, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o IPN zostanie uznany za przestępcę.

Bergman opowiadał o swojej matce, która przed wojną miała otrzymać nagrodę za dobrą znajomość języka polskiego od ministra edukacji.

W jednym ze swoich wcześniejszych artykułów Berman wspomina jednak o tym, że jego matka podczas Holokaustu miała pięć lat.

W artykule z kwietnia ubiegłego roku Ronen Bergmann pisze: "My mother, may her memory be a blessing, had to bury her father in the snow, quietly, so the Nazis don't find them. She was five years old at the time". (Moja matka, niech będzie błogosławiona jej pamięć, musiała pochować swojego ojca w śniegu, po cichutku, by naziści ich nie nakryli. Miała wtedy 5 lat - tłum. red.).

 

Internauci wyłapali te nieścisłości. "Matka Ronena Bergmana otrzymała nagrodę w wieku 5 lat? czyli miała 5 lat w 1939 - zgadza się? Przypominam, że przed II wojną światową dzieci w Polsce zaczynały edukację szkolną w wieku 7 lat. Jeśli manipulujesz faktami, to chociaż rób to z wdziękiem" - pisze jeden z nich.

"Ronen Bergman przyłapany na kłamstwie? Matka, która przed wojną dostała nagrodę od ministra, w czasie Holokaustu miała 5 lat?" - pyta następny

Odpowiedź premiera Morawieckiego, udzielona Bergmanowi na wspomniane wyżej pytanie, ponownie zaogniła stosunki polsko-izraelskie. Mateusz Morawiecki użył bowiem sformułowania "żydowscy sprawcy", co wywołało oburzenie w Izraelu.

Źródło: rp,.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA