fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Izrael: media oburzone słowami Morawieckiego

AFP
Media w Izraelu oburzone są słowami premiera Morawieckiego, który podczas wizyty w Monachium użył sformułowania "żydowscy sprawcy" mówiąc o budzącej wiele kontrowersji nowelizacji ustawy o IPN.

Podczas konferencji prasowej w Monachium, gdzie Morawiecki pojechał po wizycie w Berlinie, polski premier pytany był o nowelizację ustawy o IPN.

Pytanie zadał mu Ronen Bergman,dziennikarz izraelskiego dziennika „Yedioth Ahronoth” i amerykańskiego "New York Timesa", który przy okazji pytania o cel nowelizacji opisał historię swojej matki, prześladowanej podczas okupacji  przez Polaków.

- Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, będę uznany za przestępcę? – pytał.

Premier Morawiecki odpowiedział, że nie byłoby to postrzegane jako działalność przestępcza. - Nie będzie przestępstwem, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy Holokaustu. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy - stwierdził Morawiecki.

Słowa Mateusza Morawieckiego wywołały kolejną falę oburzonych komentarzy.

"Jego reakcja była niewiarygodna: nie negujemy faktu, że byli polscy sprawcy, ale też żydowscy lub ukraińscy" - pisze Ronen Bergman.

Co łączy wielu Polaków i Niemców? Współczesna forma antysemityzmu - pisze internauta.

"Premier Polski zaprzecza polskiemu współudziałowi w Holokauście porównując "polskich sprawców" do "żydowskich sprawców" - pisze kolejny.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA