Konflikt Polska-Izrael

Schetyna apeluje do Dudy: Nie podpisuj ustawy o IPN

Fotorzepa, Jerzy Dudek
O weto ws. nowelizacji ustawy o IPN zwrócił się za pośrednictwem Twittera do prezydenta Andrzeja Dudy lider PO Grzegorz Schetyna.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza karę do trzech lat więzienia za przypisywanie - wbrew faktom - narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej.

 

Przyjęcie ustawy przez parlament doprowadziło do kryzysu w relacjach Izraela z Polską. Izrael uważa, że przepisy te mogą posłużyć do ukrywania prawdy o zbrodniach popełnionych przez Polaków w czasie drugiej wojny światowej.

Głos w sprawie ustawy zabrał też Departament Stanu USA, który wezwał władze Polski do ponownego przyjrzenia się budzących wątpliwości przepisów m.in. pod kątem zdolności do "efektywnej współpracy między sojusznikami".

Tymczasem intencją polskiego ustawodawcy była walka z określeniami takimi jak "polskie obozy śmierci", które pojawiają się w zachodnich mediach.

"Tracimy dobrych przyjaciół, historia staje się narzędziem walki politycznej, rosną nastroje antysemickie. Nie może być na to zgody" - napisał na Twitterze przewodniczący Platformy. Następnie zaapelował, by prezydent "w imię polskiej racji stanu zawetował" ustawę o IPN.

Schetyna zaproponował też - "jako były szef MSZ" - "debatę ekspercką, by wypracować rozsądne przepisy".

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL