Reklama
Rozwiń

Bartkiewicz: Sukces wbrew polskiej dyplomacji

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaliczył wystąpienie szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela ws. odpowiedzialności Niemiec za Holokaust do sukcesów polskiej dyplomacji. Można się z tym zgodzić, o ile za sukces uznamy, że polskiej dyplomacji wciąż nie udało się zmusić Niemiec do odwrócenia się od Polski.

Aktualizacja: 06.02.2018 10:29 Publikacja: 06.02.2018 10:24

Bartkiewicz: Sukces wbrew polskiej dyplomacji

Foto: AFP

Wystąpienie ministra Gabriela to dobry przykład na tryumf pragmatyzmu nad emocjami, co powinno cechować mądrą dyplomację. Polska zdążyła w ciągu minionych dwóch lat oskarżyć Niemcy o to, że chcą narzucać swoją wolę całej Europie używając instytucji unijnych jako bezwolnych narzędzi do realizacji własnych narodowych celów (słychać to było z ust polityków PiS zwłaszcza tuż przed i tuż po przedłużeniu kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa RE). Publicznie pouczaliśmy Angelę Merkel w kwestii polityki migracyjnej tłumacząc jej jak dziecku, że popełniała błąd za błędem ws. uchodźców, czego można było uniknąć, gdyby słuchała rozsądnych polityków pokroju Marka Suskiego. Wypomnieliśmy też Niemcom II wojnę światową, wracając do tematu reparacji, które – z perspektywy Berlina – są tematem zamkniętym. To bagaż wystarczająco duży, by ochłodzić relacje między państwami do poziomu, w którym ich przedstawiciele po rytualnym uścisku ręki odwracają się do siebie plecami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kraj
Pożar w Ząbkach: Śledztwo prokuratury nabiera tempa, trwają przesłuchania świadków
Kraj
Dziki grasują w Warszawie. Problem narasta
Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”
Kraj
Jedyne Centrum Integracji Cudzoziemców na Mazowszu będzie działało w Warszawie
Kraj
Pociągi wracają na trasę M1 po awarii w metrze warszawskim