fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Polska magazynowa

Magazyny 7R
materiały prasowe
Mamy już 17,6 mln mkw. powierzchni przemysłowo - logistycznych. Jeszcze pięć lat temu polski rynek magazynowy był o połowę mniejszy - wynika z raportu CBRE.

Pięć lat temu polski rynek powierzchni przemysłowo - logistycznych to 8,5 mln mkw. Dziś jest to już 17,6 mln mkw. w pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytku niemal 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, czyli o 38 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Można przypuszczać, że 2019 r. będzie rekordowy pod względem nowo oddanej przestrzeni magazynowej - prognozują eksperci międzynarodowej firmy doradczej CBRE.

Do wzięcia od zaraz

- Magazyny rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Utrzymuje się zainteresowanie inwestorów tym rynkiem, co widać wyraźnie w naszych statystykach - mówi Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki w CBRE. - W ostatnich latach dostępna powierzchnia powiększyła się tak bardzo, że najemcy wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Dzięki budowom spekulacyjnym zmniejszył się także towarzyszący im od dłuższego czasu problem braku magazynów dostępnych od zaraz. A są one potrzebne najbardziej sieciom handlowym i firmom logistycznym - komentuje .

Od stycznia do września oddano ponad 1,96 mln mkw. - Złożyło się na to m.in. otwarcie największego w Polsce magazynu BTS - Panattoni BTS Gliwice o powierzchni 210 tys. mkw. oraz drugiego etapu Panattoni BTS Leroy Merlin w miejscowości Piątek w województwie łódzkim - 64 tys. mkw., z całkowitych 124 tys. mkw. Spośród projektów przeznaczonych na wynajem dla wielu klientów największym oddanym w III kwartale br. był Panattoni Park Sosnowiec I (54,3 tys. mkw.). - podaje CBRE.

Po trzecim kwartale w budowie jest ponad 1,8 mln mkw., z czego najwięcej, bo po ponad 300 tys. mkw. w trzech regionach - w okolicach Warszawy, regionie Wrocławia i Górnego Śląska - to tu powstaje 60 proc. budowanej w Polsce powierzchni. Mniej więcej połowa jest objęta umowami najmu, co wskazuje na większy optymizm deweloperów niż w poprzednich kwartałach.

Dobre prognozy

Od początku roku całkowite zapotrzebowanie na magazyny wyniosło ponad 2,87 mln mkw., co oznacza spadek popytu o 7 proc., licząc rok do roku.

Najemcy szukali hal przede wszystkim w Warszawie regionie, na Górnym Śląsku i we Wrocławiu - te rejony odpowiadały za 60 proc. całego zapotrzebowania. - Przewidywania dla końca grudnia wskazują nieco ponad 4 mln mkw. popytu, co jest porównywalne z poprzednimi dwoma niezwykle dobrymi latami na rynku powierzchni magazynowych.

Jak podają analitycy CBRE, regionem, który najwięcej urósł od początku tego roku jest Górny Śląsk - dostępnej przestrzeni jest więcej o 443 tys. mkw., z czego za prawie połowę odpowiada wspomniana inwestycja w Gliwicach. Tym samym rynek śląski stał się drugim po warszawskim oferującym ponad 3 mln mkw.

- Warszawa i region Warszawski, Górny Śląsk, Polska centralna, Poznań i Wrocław utrzymują pozycje liderów - tereny te skupiają 80 proc. zasobów powierzchni logistycznej i przemysłowej całego kraju. - Na uwagę zasługuje ruch na budowach w niedocenianym dotychczas regionie Północy - powstaje tam ponad 182 tys. mkw. - podaje CBRE. - W minionych dwóch latach zapotrzebowanie na magazyny było tak duże, że poziom pustostanów utrzymywał się na wyjątkowo niskim poziomie. Teraz stanowią one 6,5 proc. rynku, co oznacza wzrost o 1,4 p.p. w porównaniu z II kwartałem 2019 r. Zestawienie z analogicznym okresem zeszłego roku wskazuje na jeszcze wyższy wzrost - o 2 p.p.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA