Cavatina stawia na łączenie funkcji

Pandemia to dobry czas na inwestowanie, w ciągu pięciu lat deweloper planuje podwoić wielkość portfela.

Aktualizacja: 14.01.2021 20:52 Publikacja: 14.01.2021 20:06

Chmielna 89 w całości wynajęta przez PKO BP, kupiona przez amerykański fundusz Madison

Chmielna 89 w całości wynajęta przez PKO BP, kupiona przez amerykański fundusz Madison

Foto: materiały prasowe

Notowany od stycznia na Catalyst deweloper powierzchni komercyjnych w ciągu pięciu lat planuje podwoić wielkość portfela z 0,5 mln mkw. obecnie.

Cavatina Holding stawia na projekty wielofunkcyjne. Będzie też aktywnym graczem na dopiero rodzącym się w Polsce rynku najmu instytucjonalnego mieszkań (PRS – private rented sector).

Fundusze kupują

Mimo pandemii deweloper ma za sobą udany rok. Co prawda lockdown – i związane z nim trudności w podróżowaniu – spowodował mocny spadek aktywności globalnych inwestorów lokujących w nieruchomości, jednak Cavatina zamknęła transakcje sprzedaży aktywów za prawie 207 mln euro (czyli ponad 930 mln zł). Oznacza to, że transakcje zawarte przez fundusze z Cavatiną miały 13-proc. udział w całkowitej wartości inwestycji w nieruchomości biurowe w ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku.

W czerwcu budynki A, B i C krakowskiego kompleksu biurowego Equal Business Park zostały kupione przez fundusze Apollo-Rida Poland, a we wrześniu 65 proc. udziałów w stołecznym biurowcu Chmielna 89 nabył amerykański fundusz Madison International Realty. Przypomnijmy, że licząca ponad 25 tys. mkw. powierzchni Chmielna została pod koniec 2019 r. w całości wynajęta przez PKO BP.

W niełatwym, stojącym pod znakiem wymuszonej pracy zdalnej ubiegłym roku, deweloper również mógł się pochwalić dużymi w skali rynku umowami, jak wynajęcie pod koniec grudnia przez ING Tech Poland prawie 17 tys. mkw. w katowickim kompleksie Global Office Park. Jak podkreślają menedżerowie dewelopera, ta umowa jest mocnym sygnałem, że mimo pandemii polski rynek biurowy sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw z sektora usług dla biznesu.

Mieszkania jak magnes

Cavatina stawia na rynki regionalne. Projekty realizowane są w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, ale także w Bielsku-Białej. Deweloper koncentruje się na inwestycjach typu mixed-use. Jednym z takich projektów jest Widzewska Manufaktura, gdzie na czterohektarowym terenie dawnej fabryki tekstylnej powstanie nowa minidzielnica Łodzi. Z kolei Cavatina Hall w Bielsku-Białej połączy biura, handel i usługi z futurystyczną salą koncertową i studiem nagrań.

– Stawiamy na inwestycje miastotwórcze, które łączą funkcje biurowe, usługowe, kulturowe i mieszkaniowe. Tego typu projekty poprawiają funkcjonowanie aglomeracji i są bardzo dobrze przyjmowane przez lokalne społeczności – skomentował Daniel Draga, wiceprezes Cavatiny. – Wierzymy, że funkcje mieszkaniowe w projektach mixed-use będą miały pozytywny wpływ na wyceny naszych aktywów biurowych. Mieszkania na wynajem to także dywersyfikacja źródeł dochodu – podkreślił.

Cavatina zaangażowana jest w budowę platformy mieszkań na wynajem pod szyldem ResiCapital. Do końca 2022 r. zasoby mają liczyć ponad 2 tys. lokali, a do końca 2025 r. – już 5 tys.

– W Polsce najem instytucjonalny to zaledwie 4–5 proc. rynku, podczas gdy globalnie to ponad 25 proc. Rozwój PRS przyspieszy w latach 2021–2022, co wpłynie na wzrost potencjalnych dochodów z najmu oraz wzrost wartości portfela – podkreślił Draga. – Planujemy stać się operatorem ponad 2200 mieszkań, budując nowoczesną platformę oraz scentralizowany i wygodny system zarządzania najmem – dodał.

Zdaniem menedżera, inwestycje, które zostaną rozpoczęte właśnie teraz – w czasie pandemii – maja? ogromne szanse na sukces i wpiszą się w dążenia wielu firm planujących nową organizacje? pracy biurowej w erze postcovidowej. Aktualnie Cavatina ma zabezpieczone projekty, które pozwolą jej na zwiększenie skali portfela do 1 mln mkw. do końca 2025 r.

Spółka notowana

W grudniu ubiegłego roku Cavatina pozyskała 20 mln zł z emisji 3,5-letnich obligacji serii E, które w styczniu trafiły do obrotu na Catalyst. Papiery są oprocentowane według stawki WIBOR 6M + 6,5 pkt proc. marży.

Wpływy z emisji mają zostać wykorzystane na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej, w szczególności na zakup gruntów.

Notowany od stycznia na Catalyst deweloper powierzchni komercyjnych w ciągu pięciu lat planuje podwoić wielkość portfela z 0,5 mln mkw. obecnie.

Cavatina Holding stawia na projekty wielofunkcyjne. Będzie też aktywnym graczem na dopiero rodzącym się w Polsce rynku najmu instytucjonalnego mieszkań (PRS – private rented sector).

Pozostało 92% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu