fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Trzysta mil do nieba

Jolanta Ojczyk
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Blisko połowa młodych Polaków chce wyjechać za granicę. I nie tylko dlatego, że tam więcej zarobią. Przyciąga ich... sposób traktowania przez pracodawców, którzy doceniają kreatywność, znajomość nowych technologii i czas spędzany z rodziną. Mnie takie dane nie dziwią.

Jakiś czas temu przekonywałam redakcyjnego kolegę, że w Polsce są potrzebne zmiany systemowe, by najlepiej wykształceni nie uciekali do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy choćby do Czech. Nie tylko informatycy. Znajoma chemiczka z doktoratem wyjechała za granicę, bo tam firma gwarantowała jej samodzielność i niezależność. W Polsce, choć kierowała sekcją badawczą, kadrowa wzywała ją na dywanik, by wyjaśniła, dlaczego jej pracownicy wychodzą kwadrans za wcześnie. Nie pytała, czy ich praca jest efektywna. Logopeda z powodzeniem uczy polskie dzieci w Anglii, bo w Polsce publiczne instytucje nie chciały docenić jego nowoczesnych metod pracy. A pokoleniu Y urodzonemu w latach 1984–1997, świetnie znającemu angielski, mającemu tysiące znajomych na całym świecie dzięki FB i Twitterowi oraz doświadczenie zdobyte na obozie przetrwania w ramach Erasmusa, dużo łatwiej podjąć decyzję o wyjeździe. Nie muszą jak Jędrek i Grześ ze słynnego filmu „300 mil do nieba" Macieja Dejczera uciekać na Zachód na podwoziu tira. A z tego, co młodzi Polacy piszą na forach, wynika, że tam, nawet jeśli nie dostaną od razu etatu, i tak będzie im lepiej, bo elastyczniej, logiczniej, sprawiedliwiej, prościej.

Gdybym miała pewność, że wrócą, nie miałabym nic przeciwko temu. W końcu podróże kształcą. Problem polega na tym, że nie wracają. Na emigracji zakładają rodziny, rodzą dzieci. Szkoda, że państwo polskie stać na utratę zdolnych, energicznych ludzi, wykształconych za nasze pieniądze. Bez systemowych zmian uciekną z naszej „zielonej wyspy" tak jak premier do Brukseli.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA