fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Filipiny: Wybuchł najmniejszy aktywny wulkan na świecie

AFP
Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii poinformował, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano co najmniej 75 wstrząsów sejsmicznych związanych z aktywnością wulkanu Taal, położonego na wyspie Luzon.

Po tym jak wulkan Taal wyrzucał popiół, niewielkie kamienie oraz parę na wysokość do 15 kilometrów, w niedzielę władze zadecydowały o ewakuacji 45 tysięcy ludzi. Zamknięto także międzynarodowe lotnisko w Manili. Istnieją obawy, że wybuch zmusi do ucieczki co najmniej 200 tys. osób.

Miasta wokół wulkanu, który znajduje się około 70 kilometrów na południe od stolicy Manili, zostały pokryte grubym popiołem i osadami. Dziś w godzinach porannych zaczęła wylewać się z niego lawa.

Mierzący 311 metrów Taal jest najmniejszym, wciąż aktywnym wulkanem na świecie.

Od 1572 roku miały miejsce 33 erupcje wulkany Taal. Ostatni miał miejsce w 1977 roku. Największa erupcja nastąpiła jednak w roku 1911. Zginęło wówczas ponad 1,3 tys. osób. Zanim wulkan wybuchł w kraterze znajdowało się kilka kolorowych jezior. Krajobraz po znacznie się po tym zmienił i obecnie jedyne jezioro w kraterze ma kolor turkusowy.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA