fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Ulga na dziecko - nie ma odpisu bez zarobków

123RF
Matka nie może zażądać od ojca zwrotu połowy ulgi na dziecko za poprzednie lata, jeśli w tym okresie nie pracowała i nie płaciła podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji zasady podziału ulgi między skłóconymi rodzicami.

Z pytaniem zwrócił się ojciec, który w latach 2011–2014 pozostawał w nieformalnym związku z matką swojego dziecka. Partnerka życiowa wnioskodawcy nie pracowała w tym okresie, ale zajmowała się wychowaniem syna. Za jej zgodą mężczyzna odliczał całą ulgę na dziecko, gdyż tylko on miał dochody.

Para rozstała się w lipcu 2014 r. Teraz matka zażądała od wnioskodawcy, by zwrócił jej połowę ulgi za lata 2011–2014. Mężczyzna wystąpił z wnioskiem o interpretację, by się upewnić, czy będzie musiał dokonać takiego zwrotu.

Dyrektor IS zwrócił uwagę, że warunkiem odliczenia ulgi jest osiąganie dochodów opodatkowanych według skali oraz wykonywanie w stosunku do małoletniego władzy rodzicielskiej. Kwotę ulgi odlicza się od podatku. Rodzice mogą ją odliczyć w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Jeśli nie mogą się porozumieć, powinni się podzielić po połowie.

Jeśli więc była partnerka wnioskodawcy nie osiągała żadnych dochodów, to nie miała podatku, od którego mogłaby odliczyć ulgę. Oznacza to, że mężczyźnie przysługiwało w latach 2011–2014 odliczenie na dziecko w pełnej wysokości.

numer interpretacji: ITPB2/4511-764/15/RS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA