W dniach 14–22 grudnia przypada 50. rocznica wydarzeń, gdy władze komunistyczne, aby zdusić falę strajków robotniczych na Wybrzeżu, m.in. w Gdańsku, Gdyni i Elblągu, wydały rozkaz strzelania do demonstrantów. Protesty zostały stłumione przez wojsko i milicję, śmierć poniosło 41 osób, zmarł też jeden funkcjonariusz ZOMO i jeden milicjant.

Główne uroczystości zostały zaplanowane na 16 grudnia. – Wydarzenia Grudnia '70 łączą się z tym, co wydarzyło się dziesięć lat później. Wtedy władza komunistyczna usiadła do rozmów ze strajkującymi robotnikami, których jednym z pierwszych żądań było powstanie pomnika Poległych Stoczniowców – przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

O godz. 17 pod tym pomnikiem odbędzie się apel ku czci ofiar i bohaterów Grudnia '70. Zaproszenia do udziału wysłane zostały m.in. do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Podczas uroczystości będzie można usłyszeć utwór „Lacrimosa" Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się bez udziału publiczności, ale będzie transmitowany na żywo na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności, podobnie jak konferencja naukowa „Strajki, manifestacje i zajścia uliczne w PRL i bloku wschodnim" (odbędzie się 14 i 15 grudnia). Zaplanowano też odsłonięcie tablic upamiętniających miejsca, w których poniosły śmierć ofiary tych wydarzeń.

Rocznicę upamiętni też Instytut Pamięci Narodowej i Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. 17 grudnia na budynku kasy biletowej na stacji SKM Gdynia–Wzgórze św. Maksymiliana odsłonięta zostanie tablica poświęcona sześciu gdyńskim ofiarom masakry. IPN organizuje też w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Bydgoszczy wystawy plenerowe.