fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce

Ks. Jerzy Popiełuszko podczas mszy w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie w 1983 r.
Reporter, Grzegorz Rogiński
Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki przeprowadziło konserwację sutanny, którą miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Będzie ona prezentowana publicznie.

35 lat temu funkcjonariusze komunistycznej bezpieki porwali, a następnie zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana Solidarności. Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki przygotowuje uroczystości, które mają przybliżyć jego postać. Organizowane są przy okazji obchodzonego po raz pierwszy Narodowego Dnia Kapłanów Wyklętych, ustanowionego rok temu przez Sejm.

Główne uroczystości zorganizowane zostaną na warszawskim Żoliborzu, gdzie pochowany jest ks. Popiełuszko. W piątek 18 października w Domu Amicus przy Parafii św. Stanisława Kostki zaplanowany jest „Wieczór świadków" – spotkanie z pięcioma świadkami życia księdza Jerzego, którzy byli związani z nim na różnych etapach życia. Być może tego dnia miejsce to odwiedzi prezydent Andrzej Duda.

W sobotę o godz. 18 w kościele św. Stanisława Kostki sprawowana będzie liturgia w intencji kanonizacji księdza Jerzego. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

– W czasie uroczystości będzie poświęcenie kaplicy z relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci księdza Jerzego – mówi nam Paweł Kęska z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Sutanna została poddana specjalistycznej konserwacji. Przeprowadzoną ją w taki sposób, aby nie naruszyć śladów dramatu (znajduje się na niej materiał biologiczny księdza), ale też ochronić tkaninę. Konserwacji zostały poddane też koszula, spodnie ze skórzanym paskiem i buty, a także tkanina, w którą owinięto ciało księdza Jerzego po wydobyciu z Wisły 30 października 1984 r.

– Sutanna będzie eksponowana w specjalnej gablocie w bocznej kaplicy kościoła – opowiada Kęska.

Na niedzielę 20 października zaplanowana jest rodzinna gra miejska „Zło dobrem zwyciężaj". W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki. Gra będzie odbywała się w godz. 10–16.

Z kolei na stronie internetowej muzeum zostało niedawno umieszczonych kilkadziesiąt tysięcy dokumentów dotyczących księdza, 53 dźwiękowe wypowiedzi oraz 17 filmów, na których zarejestrowane zostały wypowiedzi świadków życia Popiełuszki. Umieszczono tam też rękopisy autorstwa księdza, jego zdjęcia, nagrywane w latach 80. filmy, kasety rejestrujące wszystkie msze za ojczyznę, materiały z tzw. procesu toruńskiego oraz świadectwa prześladowania Kościoła w czasach PRL.

– Zależy nam na tym, aby nie tylko pokazywać księdza Popiełuszkę jako błogosławionego, męczennika za ojczyznę, lecz także człowieka i próbować odpowiedzieć na pytanie, skąd wynikała jego energia społeczna i zaangażowanie – tłumaczy Kęska.

Niedawno muzeum księdza Jerzego, które rocznie odwiedzane jest przez ok. 60 tys. osób, wzbogaciło się o audioprzewodniki dostępne w ośmiu językach. Polską wersję narracji w audioprzewodniku nagrał aktor Adam Woronowicz, który w filmie „Wolność jest w nas" wcielił się w postać księdza Jerzego. Do muzeum zakupiono także monitory dotykowe operujące w językach: polskim, angielskim, włoskim i francuskim. Muzeum zostało także udźwiękowione. Na jego ekspozycji możemy usłyszeć nagrania archiwalne, w tym wypowiedzi księdza oraz jego matki Marianny Popiełuszko.

Kapelan Solidarności, który po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał w żoliborskim kościele msze za ojczyznę, gromadzące dziesiątki tysięcy ludzi, w październiku 1984 r. został porwany przez funkcjonariuszy SB. Jego zmasakrowane ciało obciążone workami z kamieniami zostało wrzucone do Wisły na tamie we Włocławku. Chociaż w latach 80. skazani zostali bezpośredni sprawcy zabójstwa, pion śledczy IPN na nowo bada okoliczności jego śmierci. W 2010 r. ks. Jerzy został ogłoszony błogosławionym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA