fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pytanie maturalne oburzyło posła

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Poseł Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego, poinformował na Twitterze o wysłaniu interpelacji do minister edukacji Anny Zalewskiej w sprawie jednego z pytań na tegorocznej maturze z WOS.

Pytanie dotyczyło akcji Wisła - operacji wojskowej przeprowadzonej w latach 1947-1950 przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W ramach akcji wysiedlono ok. 140 tysięcy cywilów.

Maturzyści mieli odpowiedzieć m.in. na pytanie "jakie prawa i wolności człowieka zostały naruszone podczas akcji 'Wisła'?".

W związku z pytaniem o akcję "Wisła" Winnicki chce poznać personalia osób, które układały to pytanie. Pyta też czy MEN zwracało się przy okazji tego pytania o opinie historyków zajmujących się ludobójstwem dokonywanym na ludności Małopolski i Kresów Wschodnich przez OUN i UPA w latach 1939-1947.

"Czy MEN ma świadomość, że potępianie akcji 'Wisła' stanowi wsparcie dla polityki gloryfikującej zbrodniczą, ludobójczą formację OUN-UPA?" - pyta poseł.

Winnicki pyta też czy MEN zamierza uczyć uczniów o tym, że akcja "Wisła" przerwała "ludobójczą działalność OUN-UPA".

W interpelacji posła pojawia się też pytanie o to, czy uczniowie będą się uczyć o "postępującym na Ukrainie procesie heroizacji i budowaniu kultu zbrodniczych, ludobójczych formacji ukraińskich?".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA