Zakaz handlu się chwieje? PSL ma nową propozycję

Rząd zaczyna zasygnalizować, iż jest otwarty na rozmowy. Branża handlowa apeluje o nie od dawna, krytykując niedzielny zakaz handlu.

Aktualizacja: 14.10.2020 19:02 Publikacja: 14.10.2020 18:18

Zakaz handlu się chwieje? PSL ma nową propozycję

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W ostatnich dniach czołowe organizacje firm handlowych zgodnie apelowały, iż w sytuacji wzrostu zachorowań i nowych obostrzeń jak godziny dla seniorów, potrzebne jest przynajmniej czasowe zawieszenie ustawy zakazującej handel w niedziele.

Czytaj także: Zniesienie niedzielnego zakazu pomoże handlowi i gospodarce

Choć handel od dawna był krytyczny w tej kwestii, ale kolejni ministrowie zapewniali, iż nie ma szans na powrót niedziel handlowych, a rząd nie zajmuje się tym tematem.

Jednak wiceminister resortu rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, w rozmowie z Radiem Wnet powiedziała, że jeśli taka propozycja zostanie postawiona na spotkaniu partii politycznych z premierem to zostanie ona poddana dyskusji. Taką propozycję miał zatem zgłosić PSL co oznaczać może zmiany w nastawieniu rządu do tego tematu.

- Takie postulaty się pojawiają, wczoraj na spotkaniu z premierem zgłosili je przedstawiciele PSL. Analizujemy tę propozycję - mówi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Dodał także, że w obecnej sytuacji nie można wykluczyć żadnego rozwiązania.

Przedsiębiorcy skupieni wokół Retail Institute z zadowoleniem przyjęli informację o pracach rządu i opozycji nad przywróceniem handlu w niedzielę i apelują o jak najszybsze wprowadzenie zmian w życie.
To istotny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa klientów centrów i sieci handlowych, a także szansa dla branż najbardziej dotkniętych restrykcjami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19.

Wprowadzenie niedziel handlowych pozwoli na rozłożenie ruchu klientów z sześciu na siedem dni tygodnia, a tym samym znacząco zmniejszy tworzenie się kolejek w sklepach oraz umożliwi   zachowanie społecznego dystansu podczas zakupów. Centra handlowe i najemcy ponieśli i wciąż ponoszą wysokie koszty utrzymania rygorystycznych wymogów sanitarnych, by sklepy i przestrzenie wspólne w centrach handlowych pozostały bezpieczne dla przebywających w nich osób. Dodatkowy dzień handlu istotnie wzmocni te działania. Jak oceniają specjaliści, ryzyko zakażenia podczas zakupów w dużych przestrzeniach centrów handlowych, przy zachowaniu zalecanych standardów bezpieczeństwa, a zatem również odpowiedniego dystansu między osobami, nie stanowi większego zagrożenia niż ma to miejsce w innych miejscach publicznych.

- Branża handlowa, usługowa i rozrywkowa, a także właściciele galerii handlowych obawiają się kolejnych restrykcji. Zwłaszcza dla kin, kawiarni, restauracji, a także branży rozrywkowej oraz usługowej kolejny lockdown byłby zabójczy. Z ulgą przyjmujemy informację o powrocie do dyskusji na temat niedziel handlowych, o które nasza organizacja apeluje od kilkunastu miesięcy. Niedziele handlowe będą nie tylko wsparciem dla tysięcy polskich firm, ale dziś, w czasie lawinowego wzrostu zachorowań, niezwykle ważnym elementem budującym poczucie bezpieczeństwa i komfortu Polaków na zakupach – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute.

W ostatnich dniach czołowe organizacje firm handlowych zgodnie apelowały, iż w sytuacji wzrostu zachorowań i nowych obostrzeń jak godziny dla seniorów, potrzebne jest przynajmniej czasowe zawieszenie ustawy zakazującej handel w niedziele.

Czytaj także: Zniesienie niedzielnego zakazu pomoże handlowi i gospodarce

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Piechocki, LPP: Nie pozwę Hindenburg Research za raport o nas w Rosji. Na razie
Handel
Wojna cenowa cieszy konsumentów, ale coraz mocniej uderza w firmy handlowe
Handel
Ofiary wojny cenowej. Za szalone promocje ktoś w końcu zapłaci
Handel
Znana japońska marka odzieżowa otwiera pierwszy sklep w Polsce
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Handel
Producent sprzętu Thermomix zwiększa sprzedaż