fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Firmy z USA skarżą administrację za cła wobec Chin

Bloomberg
Około 3500 firm z USA, m.in. Ford, Tesla, Volvo (ciężarówki), Pep Boys (handel częściami), Ralph Lauren, Sysco (odzież), Gibson Brands (producent gitar). Lenovo, Dole Packaged Foods, Target, Walgreen, Itochu, Gallaway Golf (sprzęt do golfa), Home Depot, złożyło w ostatnich 2 tygodniach pozwy na administrację Trumpa za nałożenie ceł na chińskie towary za ponad 300 mld dolarów.

W pozwach składanych w amerykańskim sądzie handlu międzynarodowego kierują zarzuty wobec przedstawiciela ds. handlu, Roberta Lighthizera oraz urzędu celnego i ochrony granic, kwestionują w nich bezprawną ich zdaniem eskalację wojny handlowej z Chinami poprzez nałożenie trzeciej i czwartej grupy stawek celnych, znanych jako Lista 3 (25 proc. cła od importu za ok. 200 mld dol.) i Lista 4A (stawka 7,5 proc. od towarów za 120 mld dol.) — pisze Reuter.

Firmy o różnorodnym rodzaju działalności twierdzą w tych pozwach, że administracja Trumpa nie potrafiła wprowadzić ceł w ramach wymaganego okresu 12 miesięcy i nie dotrzymała procedur administracyjnych. Zarzuca się jej także „bezgraniczną i nieograniczoną wojnę handlową, która szkodzi towarom za miliardy dolarów sprowadzanym z ChRL przez importerów w Stanach Zjednoczonych" -- stwierdził np. w pozwie producent podzespołów samochodowych Dana Corp.

Inny pozew twierdzi, że administracja nie może wprowadzać ceł na towary importowane z Chin „z powodów nie związanych z nieuczciwą polityką dotyczącą własności intelektualnej i praktykami, które początkowo badała". Home Depot w swym pozwie wytyka cło na maty bambusowe, wiertarki bezprzewodowe i wiele innych wyrobów z Chin, Walgreen z Walgreen Boots Alliance skarży się na wyższe cło „za sezonowe nowości, artykuły imprezowe i pierwszej pomocy, materiały biurowe, podstawowe agd".

15 września Światowa Organizacja Handlu uznała, że władze USA naruszyły światowe przepisy o handlu nakładając cła na towary z Chin. Administracja twierdzi kolei, że cła są uzasadnione, bo Chiny. kradną własność intelektualną i zmuszają firmy amerykańskie do transferowania technologii do Chin w zamian za dostęp do rynków tego kraju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA