fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Allegro: mega IPO w październiku?

Na rynek trafia coraz więcej informacji dotyczących debiutu handlowej spółki. Jesień na GPW zapowiada się ciekawie.

Od stycznia na rynku głównym zadebiutowały tylko dwie spółki. Inwestorzy czekają na duże oferty, które mogłyby rozruszać rynek IPO. Coraz głośniej mówi się o możliwym upublicznieniu Allegro. Według nieoficjalnych informacji PAP oferta publiczna tej spółki i jej debiut na warszawskiej giełdzie planowane są na październik. Do inwestorów miałoby trafić kilka procent oferowanych akcji, a pozostałe zaoferowane będą inwestorom instytucjonalnym. Podano, że akcje oferowane będą przez BM PKO BP, Santander DM oraz prawdopodobnie BM Pekao.

Zapytaliśmy o zbliżający się debiut udziałowców Allegro, ale na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Obecnie po 45 proc. akcji mają fundusze Cinven i Permira, a pozostałe 10 proc. należy do Mid Europa Partners (wcześniej właścicielem był Naspers).

- Debiut na pewno przyciągnie wielu inwestorów także indywidualnych, bo Allegro to firma znana zdecydowanej większości Polaków. Udany debiut tak dużego podmiotu mógłby zwiększyć popularność tego typu transakcji wśród inwestorów indywidualnych, co w dłuższym okresie przełożyłoby się na większe zainteresowanie kolejnymi IPO. W tym sensie byłby to pozytywny impuls dla całego rynku. Pamiętajmy jednak, że oferta Allegro będzie wyjątkowa, bo trudno liczyć na kolejną równie dużą transakcję – mówi „Parkietowi" Dominik Niszcz, analityk Trigon DM.

Według nieoficjalnych informacji wartość oferty publicznej Allegro może wynieść 2,3-3 mld dolarów, a wycena całej spółki mogłaby być rzędu 10-11 mld dol. Łukasz Wachełko, analityk Wood&Co w rozmowie z PAP podkreślił, że przy tych założeniach Allegro byłoby największym IPO w historii GPW i chyba też największym w 2020 w Europie, a spółka przerosłaby kapitalizacją CD Projekt. Aktualnie wycena studia wynosi niespełna 40 mld zł, co daje jej pierwsze miejsce w zestawieniu największych, krajowych firm notowanych na warszawskiej giełdzie.

Allegro jest największą platformą e-commerce w regionie. Ma ponad 21 mln zarejestrowanych klientów, a zespół grupy na koniec 2019 r. liczył prawie 2 tys. osób. Ze sprawozdania finansowego wynika, że Allegro działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej ubiegłoroczne przychody zwiększyły się o 31 proc. do 2,39 mld zł. Zysk z działalności operacyjnej poszedł w górę do 798 mln zł z 621 mln zł. Z kolei zysk netto urósł do 399 mln zł z 230 mln zł.

„Działalność operacyjna spółki jest finansowana ze środków własnych. Poziom środków własnych zgromadzonych na rachunkach bankowych pozwala w praktyce na natychmiastową regulację bieżących zobowiązań spółki" – czytamy w sprawozdaniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA