fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Amazon sprzedawał buty z rasistowskim opisem

Trzeba było interwencji brytyjskiego parlamentarzysty, by Amazon usunął rasistowską ofertę partnera z serwisu.

Amazon, oprócz bogatej oferty produktów sprzedawanych pod własną marką, ma również ofertę wyrobów sprzedawanych przez inne podmioty. Partnerzy koncernu są zobowiązani przestrzegać regulaminu, a zadaniem Amazona jest egzekwować jego zapisy. Jednak zdarza się, że nawet rzucające się w oczy rasistowskie słowa dziwnym trafem prześlizgują się przez automatyczne filtry i szokują potencjalnych klientów.

Tak było w przypadku pary brązowych eleganckich butów, których kolor sprzedawca określił jako „nigger brown". W wolnym przekładzie – brązowe jak murzyn, co po polsku brzmi tylko nieznacznie lepiej, z racji tego, że słowo „murzyn" mając rasistowskie konotacje nie ma ich aż tak silnych, jak określenie „nigger" w angielskim. Na ofertę z takim opisem trafił brytyjski parlamentarzysta David Lammy (Partia Pracy), który... szukał na Amazonie nowych butów.

Oferta znaleziona przez parlamentarzystę była dostępna w serwisie Amazona od marca. Eleganckie, ładne buty z rasistowskim opisem nie przeszkadzały w tym czasie nikomu w Amazonie, choć powinny, bo słowo „nigger" od dawna znajduje się na liście słów obraźliwych i powinno było zostać wychwycone przez automatyczne filtry.

Amazon usunął już ofertę z serwisu. Tłumaczy się, że oferta była wystawiona przez zewnętrznego sprzedawcę wykorzystującego pośrednictwo koncernu. Ci sprzedawcy powinni przestrzegać zasad.

- Wszyscy sprzedawcy muszą przestrzegać naszych zasad i ci, którzy tego nie robią muszą liczyć się z restrykcjami, z usunięciem konta włącznie – twierdzi Amazon w cytowanym przez BBC oświadczeniu.

To nie są pierwsze problemy Amazona tego typu. Przez serwis koncernu przewijały się oferty, które zdecydowanie nie powinny się w nim znaleźć. W styczniu 2019 roku Amazon, jak przypomina CNN, wycofał z oferty kilkanaście produktów obrażających muzułmanów, a w grudniu 2019 na Amazonie można było przez chwilę kupić bożonarodzeniowe ozdoby przedstawiające obóz zagłady Auschwitz, co zostało wychwycone przez Muzeum Auschwitz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA