fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Krym wspiera francuskich winiarzy. Francuzi ustępują Kremlowi

Musujące wino Zołotaja Bałka z Krymu
Sergei Malgavko/PAP/ITAR-TASS
Nowe rosyjskie prawo nakazujące nazywać w Rosji francuski szampan winem musującym (igriostoje) jest absurdem, uważają producenci win z Krymu. Ich zdaniem rosyjski parlament po raz kolejny szkodzi branży winiarskiej. Tymczasem sami Francuzi nie chcą stracić rosyjskiego rynku i ustępują.

- Przyjęta w Rosji ustawa, która zezwala na używanie definicji „szampan" tylko w odniesieniu do produktów rosyjskich firm, podczas gdy producenci z samego Szampanii nie mogą tego robić, stwarza absurdalną sytuację - oceniła Elena Kostenko, dyrektor generalna jednego z najbardziej znanych producentów win musujących w Rosji, firmy Zołotaja Bałka z Krymu.

„Wolimy zdobywać reputację naszych win tylko poprzez wytwarzanie produktów najwyższej jakości, a nie przez przypisywanie sobie cudzych tytułów i regaliów" - powiedziała menadżerka gazecie RBK.

Według Kostenko francuscy winiarze mają „niezbywalne historyczne prawo" do nazywania win musujących z Szampanii szampanem. Zakaz ten jest więc dla produktów Moet Hennessy (marki Moet & Chandon, Dom Perignon, Veuve ?licquot itp.) barbarzyński.

„Ku naszemu wielkiemu ubolewaniu, rosyjscy ustawodawcy przyjmują (dwu)biegunowe przepisy, które albo utrudniają wygodną pracę rodzimych winiarzy, albo dyskredytują ich w oczach zagranicznych kolegów. Uważamy te poprawki za prawne nieporozumienie i mamy nadzieję, że zostaną one poprawione tak szybko, jak to możliwe" - dodał Kostenko.

Winiarnia „Zołotaja Bałka" produkuje wina z własnych winogron uprawianych w winnicach pod Sewastopolem w pobliżu Bałakławy. Winnice zajmują powierzchnię około 1450 hektarów, co pozwala firmie wytwarzać zarówno wina musujące, jak i niemusujące.

Kreml ustami rzecznika Dmitrija Pieskowa uznał nowe przepisy za dobre, dlatego muszą być przestrzegane, a rząd będzie dalej (w podobny sposób) wspierał swoich winiarzy.

Tymczasem Francuzi (Moet Hennessy), którzy najpierw ogłosili zawieszenie dostawy win szampańskich do Rosji, zgodzili się oznaczać swoje trunki dostarczane do federacji jako „wino musujące" zamiast „szampana", dowiedziała się agencja Bloomberg. Dostawy zostaną wznowione po zmianie etykiet.

Inaczej widzi sprawę francuski związek producentów (domów) szampana. Zapowiada, że producenci mogą całkowicie odciąć Rosję od szlachetnego trunku.

„To przywłaszczenie słowa, które wymyślili producenci w Szampanii, wzbogacali przez 300 lat i nadal to robią. Tu nie może być innej oceny takiego postępowania. Możemy tylko powiedzieć, że jest to niedopuszczalne" – powiedział szef związku Dawid Chatillon dla RIA Nowosti.

Nowe prawo i zawirowanie wokół niego, przełożyło się na rosyjski rynek win. W poniedziałek 5 lipca wartość rynkowa rosyjskiego producenta win musujących, firmy "Abrau-Dyurso" (Kraj Krasnodarski), wzrosła na moskiewskiej giełdzie o blisko osiem procent.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA