Unia ma nadzieję, że pierwsza tego rodzaju umowa z rozwijającym się krajem z Azji i druga z członkiem regionalnego bloku ASEAN, Singapurem (zacznie obowiązywać w tym roku) będzie kolejnym etapem przybliżającym do szerszego porozumienia handlowego Unii z Azją Płd. -Wsch. Obecne dotyczy też inwestycji.

Obie strony podpiszą oficjalne dokumenty 30 czerwca w Hanoi, w 3,5 roku po zakończeniu negocjacji. Będą w dalszym ciągu wymagać zatwierdzenia przez Parlament Europejski, co nie jest oczywiste, bo niektórych eurodeputowanych niepokoi kwestia przestrzegania praw człowieka w Wietnamie.

Kraj ten korzysta obecnie z preferencyjnego dostępu do unijnych rynków na mocy rozwiązania dla krajów rozwijających się, w nowej umowie otrzyma limity ilościowe na eksport płodów rolnych, m.in. ryżu, czosnku i cukru. Porozumienie zlikwiduje docelowo wysokie cła w wietnamskim imporcie z Unii np. dochodzące do 78 proc. na samochody i 50 proc. na wino. Porozumienie otworzy również rynki zamówień publicznych i usług m.in. pocztowych, bankowych, w przemyśle stoczniowym i żegludze.

Komisja Europejska szacuje, że ta umowa zwiększy eksport Unii do Wietnamu o 29 proc., a Wietnamu do Europy o 18 proc. Unia ma już takie porozumienia z Koreą, Japonią i Singapurem, rozpoczęła negocjacje z innymi krajami ASEAN: Indonezją, Malezją, Filipinami i Tajlandią — pisze Reuter.