fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Przegrana wojna o podeszwy Adidasa z Pumą

Bloomberg
Sąd w Duesseldorfie odrzucił podjętą przez Adidasa próbę zablokowania premiery nowej gamy obuwia biegowego Pumy
Firma z Herzogenaurach zarzucała Pumie skopiowanie w jej modelu "NRGY" technologii podeszew jej gamy butów "Boost" cenionych za lekkość i sprężystość.
Obie grupy sprzętu sportowego i odzieży pracowały początkowo wspólnie z niemiecką grupą BASF nad nową pianką poliuretanową, równie elastyczną jak guma, ale lżejszą, co zapewnia sprężystość podeszwy idealnej w butach do biegania. Następnie BASF podpisał w 2011 r. wyłączną umowę z Adidasem na wykorzystanie jego technologii i pojawiła się gama "Boost", która odniosła duży sukces handlowy. Tylko w 2015 r. Adidas sprzedał 10 mln par.
To zmusiło Pumę do szukania nowego partnera od pianki, w 2014 r. związała się z amerykańską firmą Huntsman i ubiegłym roku wypuściła gamę butów "NRGY", będących zdaniem Adidasa kopią jego "Boost". Ich para kosztuje od 100 dolarów wzwyż, znacznie poniżej cen większości wyrobów Adidasa. Adidas starał się zablokować ich sprzedaż, ale przegrał. Puma wyraziła radość z werdyktu sądu. - Puma starała się wykazać Adidasowi w tej sprawie, że mimo iż jest mniejsza, to nie podda się tak łatwo. Będziemy walczyć o nasze prawa - stwierdził szef jej działu własności intelektualnej, Neil Narriman. Rzeczniczka Adidasa stwierdziła, że jej firma nie zgadza się z decyzją sądu i zastanowi się nad dalszymi krokami. - Będziemy zdecydowanie bronić naszych praw i podejmować działania w razie ich naruszania - dodała. Rywalizacja obu firm sięga końca lat 40. Po kłótni braci Dassler Adi założył Adidasa, a Rudi Pumę. Dziś ta ostatnia należy do francuskiej firmy wyrobów luksusowych Kering Odrębnie trwa postępowanie sądowe Pumy przeciwko Adidasowi o wykorzystywanie wcześniejszej współpracy z BASF. Adidas zaprzecza temu i twierdzi, że współpracował z gigantem chemicznym równolegle z Pumą.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA