fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

AGD pobiło kolejny rekord

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Eksport sprzętu w 2015 r. wzrósł ponad 11 proc. mimo kłopotów za wschodnią granicą. AGD to już polska specjalność na zagranicznych rynkach.

W ciągu ostatniej dekady eksport sprzętu AGD z Polski spadł tylko raz – w 2008 r. o 5 proc. Od tego czasu trwa systematyczny podbój rynków, głównie w kierunku zachodnim. 2015 r. branża zakończyła z wynikiem ponad 4,5 mld euro w wyeksportowanym sprzęcie.

– Polskie fabryki są nowe i efektywne, dlatego rośnie ich znaczenie w ramach grup, jakie działają na całym kontynencie. Wciąż są też bardziej atrakcyjne pod względem kosztów – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska, związku pracodawców AGD.

Zachód Europy to priorytet

Już 24 proc. eksportu polskiego AGD dociera do Niemiec, udziały kolejnych rynków, czyli Wielkiej Brytanii i Francji, są o połowę niższe. Spadek zanotowała Rosja, która wciąż odpowiada za 4 proc. wartości eksportu. W szczytowym okresie jeszcze kilka lat temu jej udział wynosił nawet ok. 8 proc.

– Mimo tak dużego spadku wartość eksportu jeszcze wzrosła, co pokazuje, że udało się dla sprzętu znaleźć miejsce w Europ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA