Handel

#RZECZoBIZNESIE: Bartosz Berestecki: Zakaz handlu w niedzielę pomoże sklepom internetowym

tv.rp.pl
Handel w internecie rośnie w ogóle, to będzie tylko dodatkowy stymulujący czynnik z kilkuprocentowym wpływem – mówi Bartosz Berestecki, członek zarządu PayU, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Dzięki zakazowi handlu w niedzielę przez 23 dni w roku sklepy internetowe nie będą miały konkurenta. - Zwiększy to handel w internecie w niedzielę - ocenił Berestecki.

Zaznaczył, ze sklepy tradycyjne muszą zweryfikować swoją strategię i być może zbudować witrynę internetową.

- Handel w internecie rośnie w ogóle, to będzie tylko dodatkowy stymulujący czynnik z kilkuprocentowym wpływem – mówił gość.

Rynek e-commerce w tej chwili warty jest ok. 36-40 mld zł. - W 2020 r. będzie warty ponad 60 mld zł. Jest to olbrzymi wzrost - stwierdził Berestecki.

Przypomniał, że ciągle 50 proc. Polaków nie robi zakupów w internecie. - Wierzymy, że oferta produktowa, cenowa, wygoda i zmiana pokoleniowa spowoduje, że coraz więcej obywateli będzie kupowało w internecie – mówił.

Zagraniczni gracze patrzą z zainteresowaniem na nasz rynek.

- Coraz częściej zagraniczne sklepy internetowe wystawiają witryny w języku polskim, dostosowują dostawy i lokalne metody płatności – tłumaczył gość.

Polacy bardzo chętnie kupują w internecie elektronikę, odzież, kosmetyki, płyty i książki.

- Zakupy spożywcze będą wzrastały. Coraz więcej Polaków deklaruje chęć kupowania takich towarów przez internet - zdradził Berestecki.

Gość przyznał, że RODO, nowe regulacje unijne o ochronie danych osobowych, to spore wyzwanie dla przedsiębiorców, nie tylko działających w internecie, ale wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przetwarzają dane osobowe.

- Ustawa ta wprowadza rygorystyczne wymogi dotyczące zasada przetwarzania danych osobowych. Są to jednak ogólne zasady, przedsiębiorca sam ma wybrać środki, które w najlepszy sposób zabezpieczą dane. Gdyby wprowadzono szczególne wymogi technologiczne, to za rok one mogłyby nie mieć znaczenia - tłumaczył Berestecki.

Podkreślił, że istotne koszty będą musiały ponieść firmy technologiczne. Będzie to wyzwanie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

- My jesteśmy firmą dla której bezpieczeństwo danych jest bezcenne. Niezależnie od tego, że rozporządzenie zostało wprowadzone, i tak przykładamy niezwykłą uwagę do bezpiecznego przetwarzania danych osobowych – mówił.

W zeszłym roku 40 proc. osób, które były w trakcie zakupów, porzuciły koszyk z uwagi na niewystarczającą ilość środków.

- Staramy się odpowiedzieć na tę potrzebę produktem PayU | Płacę później. Klient może skorzystać ze środków finansowych i zwrócić je do 30 dni bez żadnych kosztów – mówił gość.

Berestecki przyznał, że Polska zawsze była hubem nowoczesnych rozwiązań. - Mamy porównanie do innych rynków Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie działamy. W porównaniu do Rumunii, Czech, Węgier czy Słowacji w Polsce konkurencja jest większa, a rozwiązania są ciekawsze. Nasz rynek jest interesujący dla graczy krajowych i międzynarodowych – ocenił.

- Naszym flagowym okrętem jest ciągle Polska. Odnotowujemy bardzo duże wzrosty na rynkach Ameryki Południowej i w Indiach – dodał.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL