Handel

H&M ma magazyny pełne niesprzedanych ubrań. Szansa na wielkie przeceny

Bloomberg
Szwedzki gigant odzieżowy H&M zapowiedział, że wprowadzi jeszcze większe przeceny w swoich sklepach. To wynik potężnych zapasów o wartości ponad 4 miliardów dolarów, które zgromadził w swoich magazynach w ostatnim kwartale - informuje Bloomberg.

Zysk operacyjny H&M spadł o 62 proc. do najniższego poziomu od 16 lat, ponieważ zapasy w pierwszym kwartale wzrosły do 17,6 proc. wartości sprzedaży.

Przyczyną kłopotów H&M są między innymi zawirowania pogodowe - nadzwyczajnie ciepły styczeń i gwałtowne ochłodzenie w lutym. To zmusiło firmę do jeszcze większego obniżenia cen, aby spróbować wyczyścić zapasy. Dyrektor generalny Karl-Johan Persson powiedział we wtorek, że firma popełniła w tym zakresie błędy.

Słabe wyniki pociągnęły w dół kurs akcji H&M. We wtorek rano taniały one o blisko 5 proc. i spadły do najniższego poziomu od 10 lat.

Persson powiedział, że H&M planuje zmniejszyć przeceny w drugiej połowie roku, kiedy sprzedaż powinna się poprawić. "Ciężko pracujemy, żeby naprawić tę sytuację" - powiedział prezes firmy cytowany przez Bloomberga.

H&M zatrudnia 171 tys. osób w 4700 sklepach na całym świecie. Posiada placówki w 69 krajach, najwięcej w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Sieć w tym roku planuje otworzyć 220 nowych sklepów, większość z nich pod marką H&M.

Źródło: rp.pl na podst. Bloomberg

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL