Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.12.2020 13:18 Publikacja: 06.12.2020 12:10
Foto: AFP
- Indeks cen towarów codziennego użytku, które ludzie kupują codziennie w sklepach - w tym żywności, napojów, detergentów, artykułów higieny osobistej, kosmetyków, lekarstw, odzieży - rośnie wielokrotnie szybciej niż oficjalna inflacja - stwierdzili eksperci niezależnego holdingu badawczego „Romir".
Na koniec października 2020 roku roczna inflacja dla towarów FMCG (produkty sprzedawane często i po stosunkowo niskich cenach) wyniosła 14 procent. Natomiast oficjalny wskaźnik cen konsumpcyjnych za listopad to 3,99 procent, a inflacja żywności wyniosła 4,83 procent. W przeciwieństwie do państwowego urządu statystycznego (Rosstat), który oblicza inflację na podstawie wirtualnego koszyka dóbr i usług, „Romir" mierzy ceny towarów w momencie zakupu, analizując rzeczywiste zachowanie gospodarstw domowych i obliczając indeks na podstawie rachunków ze sklepów, podkreśla portal finanz.ru.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rząd w Bukareszcie musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak Rumunii głęboko w oczy zajrzało ryzyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas