fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Fitch wierzy w Ukrainę, ale...

Bloomberg
Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Ukrainy w walucie obcej na poziomie B ze stabilną perspektywą. Ostrzegła jednak przed pomysłami parlamentarnych grup, by wycofać się z reformowania gospodarki.

„Oceny Ukrainy odzwierciedlają jej wiarygodną politykę makroekonomiczną. Pomogła ona obniżyć inflację i zawęzić deficyt budżetowy do wstrząsu wywołanego koronawirusem, a także pokazują historię międzynarodowego wsparcia" - czytamy w komunikacie, cytowanym przez agencję Unian. Fitch zaznacza, że ??Ukraina ma „niską płynność zewnętrzną przy wysokich potrzebach finansowych związanych ze spłatą dużych długów państwowych".

„Szok wywołany koronawirusem, przynajmniej tymczasowo, odwrócił postępy, jakie Ukraina poczyniła w ostatnich latach w zakresie zmniejszania zadłużenia" - podkreślają analitycy Fitch.

Czytaj także: MFW dał Ukrainie 2,1 mld dolarów

Agencja prognozuje, że pod koniec 2020 r. rezerwy międzynarodowe Ukrainy wyniosą 27,4 mld dolarów, w porównaniu z 29 mld dolarów na początku września.

„Kontynuacja współpracy z MFW jest kluczem do utrzymania przez Ukrainę dostępu do finansowania zewnętrznego. Jednak ryzyko związane z wdrożeniem programu stand by MFW jest znaczące. Wpływ na to ma zła reputacja Ukrainy we wdrażaniu poprzednich programów. A także potencjalne orzeczenia sądów i inicjatywy ustawodawcze parlamentu, które prowadzą do wycofania reform" - ostrzega Fitch. Agencja spodziewa się, że inflacja do końca roku zbliży się do celu jaki określił bank centralny Ukrainy na poziomie 5 procent. W przyszłym roku będzie to 5,3 proc. A za dwa lata - 5,7 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA