Wirus zaraża biznes

Polska może poważnie ucierpieć przez koronawirusa. Ekonomiści zaczęli nawet dopuszczać możliwość recesji nad Wisłą. Pesymizm uzasadniają fatalne dane gospodarcze z Chin.

Aktualizacja: 02.03.2020 04:58 Publikacja: 01.03.2020 20:00

Wirus zaraża biznes

Foto: AFP

Epidemia koronawirusa może obniżyć tempo wzrostu polskiej gospodarki w tym roku do 1 proc. – uważają ekonomiści z Credit Agricole. Czarny scenariusz dopuszcza też dwa kwartały spadku PKB, czyli tzw. techniczną recesję.

Czytaj także: Koronawirus. Recesja w Polsce jest możliwa

Inwestorzy obawiają się, że kłopoty gospodarki będą poważne. W minionym tygodniu WIG20 tąpnął o ponad 15 proc. W swojej ponad 25-letniej historii główny indeks warszawskiej giełdy tylko dwa razy zniżkował szybciej, po raz ostatni jesienią 2008 r. w apogeum globalnego kryzysu finansowego. Z kolei kurs franka szwajcarskiego zbliżył się do poziomu 4,09 zł za 1 franka, czyli był najwyższy od końcówki 2016 r.

Ekonomiści z Credit Agricole oceniają, że koronawirus może zakłócić globalne łańcuchy dostaw w związku z wstrzymaniem produkcji w Państwie Środka, zmniejszyć popyt na polskie towary w Chinach i we Włoszech oraz ograniczyć eksport wytwarzanych u nas komponentów do Niemiec. Te ostatnie borykają się z załamaniem eksportu dóbr finalnych do Chin.

Czytaj także: Fatalne dane z Chin

Eksperci nie wzięli za to pod uwagę innych aspektów epidemii, które mogłyby jeszcze mocniej wpłynąć na pogorszenie koniunktury nad Wisłą. Nie zakładają ani rozprzestrzenienia się wirusa na dużą skalę z Włoch na resztę Europy, ani załamania nastrojów firm i gospodarstw domowych w Polsce, które mogłoby zahamować wzrost inwestycji i konsumpcji. – To jest scenariusz czarny, ale nie najczarniejszy – przyznaje w rozmowie z „Rz" Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole w Polsce.

Największym zagrożeniem jest obecnie pogarszająca się sytuacja w Chinach. Pekin opublikował w niedzielę pierwsze dane obrazujące szkody, jakie ich gospodarce przyniósł koronawirus. Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w przemyśle spadł z 50 pkt w styczniu do rekordowo niskiego poziomu 35,7 pkt w lutym. – Po raz pierwszy od rewolucji kulturalnej Chiny mogą doświadczyć spadku PKB – twierdzi Larry Hu, główny chiński ekonomista w firmie Macquarie Capital.

Na całym świecie odwołuje się targi i inne imprezy masowe. W miniony weekend los ten spotkał Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie i targi nieruchomości MIPIM w Cannes. W Europie nie odbędą się w zaplanowanym terminie 92 wystawy, kongresy i targi. Najwięcej imprez odwołano w Mediolanie. To miasto z olbrzymimi terenami wystawowymi znalazło się na obszarze, gdzie notowanych jest najwięcej zachorowań na Covid-19 w Europie.

Epidemia koronawirusa może obniżyć tempo wzrostu polskiej gospodarki w tym roku do 1 proc. – uważają ekonomiści z Credit Agricole. Czarny scenariusz dopuszcza też dwa kwartały spadku PKB, czyli tzw. techniczną recesję.

Czytaj także: Koronawirus. Recesja w Polsce jest możliwa

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Gospodarka
Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie
Gospodarka
Francję czeka duże zaciskanie budżetowego pasa
Gospodarka
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka
Balcerowicz do ministrów: Posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze
Gospodarka
MFW ma trzy scenariusze dla Ukrainy. Jeden optymistyczny, dwa – dużo gorsze