fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Widmo „Singapuru nad Tamizą” niepokoi Unię

Adobe Stock
Czy Komisja Europejska odetnie brytyjskim firmom finansowym dostęp do rynku unijnego? Dotychczasowe negocjacje wskazują, że taka groźba jest realna.

Komisja przyznaje dostęp do unijnych rynków finansowych na zasadzie „równoważności" (czasem tłumaczonej jako „wzajemność" czy „ekwiwalencja"). Jego nadanie oznacza uznanie, że w danym kraju regulacje są równie silne jak w UE. Może zostać łatwo cofnięty, z wypowiedzeniem 30 dni.

Komisja udziela go państwom trzecim w poszczególnych obszarach, np. w ubezpieczeniach, ratingach czy w handlu akcjami. Dotychczas podejmowała dosyć szczodre decyzje w sprawie „równoważności", m.in. wobec USA, Kanady czy Japonii. Dosyć łagodne podejście miała również wobec niektórych gospodarek wschodzących, np. Brazylia cieszy się „równoważnością" z UE w takich dziedzinach jak m.in. audyt czy instytucje kredytowe.

Po brexicie KE przyznała jednak Wielkiej Brytanii „równoważność" tylko w dwóch obszarach, z czego decyzja dotycząca instytucji clearingowych musiała zostać wydana, by uniknąć chaosu na rynkach. Wielka Brytania to kraj, który ma regulacje finansowe mocno zharmonizowane z unijnymi. Szczyci się też długą tradycją nadzoru nad branżą. To państwo przyznało UE „równoważność" w 28 sektorach. Czemu więc Unia tak niechętnie to odwzajemnia?

Andrew Bailey, prezes Banku Anglii, obwinił niedawno UE o to, że chce odgrodzić rynek unijny od banków z londyńskiego City. – Są oznaki takich zamierzeń, ale myślę, że byłby to błąd – mówił Bailey. Jego zdaniem Unia domaga się od Brytyjczyków spełnienia ostrzejszych wymagań regulacyjnych niż np. od USA.

KE miała się domagać od Zjednoczonego Królestwa, by powstrzymywali się z luzowaniem regulacji finansowych po brexicie. Z narracji kreślonej przez Brytyjczyków wynika, że UE boi się scenariusza, w którym powstaje „Singapur nad Tamizą" – brytyjski regulacyjny raj czerpiący korzyści z finansowej obsługi gospodarki unijnej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA