fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

OECD: Kolejne fale pandemii największym zagrożeniem dla światowej gospodarki

Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD
Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD
AFP
Sekretarz generalny OECD nie ma wątpliwości, co jest największym zagrożeniem dla ożywienia gospodarczego na świecie.

Według Mathiasa Cormanna, sekretarza generalnego OECD, największym zagrożeniem dla globalnego ożywienia ekonomicznego są kolejne fale Covid-19. Dlatego też należy dołożyć starań, by zaszczepić jak najwięcej ludzi. W tej kwestii odpowiedzialność, zdaniem Cormanna, spoczywa na najzamożniejszych państwach globu.

- Musimy zrobić, co w naszej mocy, by zaszczepić jak najwięcej ludzi na całym świecie. Na rozwiniętych gospodarkach ciąży szczególna odpowiedzialność i nie jest to tylko kwestia dobroczynności czy życzliwości, tylko jest to właściwie kwestia własnego interesu, zarówno pod względem zapewnienia bezpieczeństwa własnej populacji, jak i zapewnienia trwałego ożywienia gospodarczego – stwierdził, cytowany przez CNBC, Mathias Cormann.

Sekretarz generalny OECD nie jest jedynym, którego martwią kolejne warianty wirusa, zwłaszcza delta, który powoduje wiele zakażeń wśród młodszych i niezaszczepionych osób. Francuski minister finansów Bruno Le Maire również uważa, że kolejne, ewentualne fale pandemii, są zagrożeniem dla gospodarki.

O tym, że Covid-19 dla gospodarki nie jest obojętny mogliśmy przekonać się wszyscy w czasie kolejnych lockdownów. Nie wszystkie miejsca pracy i przedsiębiorstwa zamknięte z powodu obostrzeń można było ocalić, a teraz okazuje się, że nie wszystkie wracają. Zdaniem OECD najbardziej rozwinięte gospodarki świata straciły w wyniku pandemii 22 mln miejsc pracy. Bezrobocie, pomimo ożywienia, nadal w największych gospodarkach jest o 1 punkt procentowy wyższe niż przed pandemią. Skutki ekonomiczne pandemii długo będą odczuwać zwłaszcza osoby młode, które dopiero rozpoczynają lub rozpoczęły w tym czasie wchodzenie na rynek pracy.

Przyspieszenie i rozszerzenie akcji szczepień jest w zasadzie jedynym sposobem na zapobieganie kolejnym falom pandemii. W środę WHO ponowiło apel do bogatszych państw o to, by pomogły biedniejszym krajom poprzez dzielenie się szczepionkami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA