Według Mathiasa Cormanna, sekretarza generalnego OECD, największym zagrożeniem dla globalnego ożywienia ekonomicznego są kolejne fale Covid-19. Dlatego też należy dołożyć starań, by zaszczepić jak najwięcej ludzi. W tej kwestii odpowiedzialność, zdaniem Cormanna, spoczywa na najzamożniejszych państwach globu.

- Musimy zrobić, co w naszej mocy, by zaszczepić jak najwięcej ludzi na całym świecie. Na rozwiniętych gospodarkach ciąży szczególna odpowiedzialność i nie jest to tylko kwestia dobroczynności czy życzliwości, tylko jest to właściwie kwestia własnego interesu, zarówno pod względem zapewnienia bezpieczeństwa własnej populacji, jak i zapewnienia trwałego ożywienia gospodarczego – stwierdził, cytowany przez CNBC, Mathias Cormann.

Sekretarz generalny OECD nie jest jedynym, którego martwią kolejne warianty wirusa, zwłaszcza delta, który powoduje wiele zakażeń wśród młodszych i niezaszczepionych osób. Francuski minister finansów Bruno Le Maire również uważa, że kolejne, ewentualne fale pandemii, są zagrożeniem dla gospodarki.

O tym, że Covid-19 dla gospodarki nie jest obojętny mogliśmy przekonać się wszyscy w czasie kolejnych lockdownów. Nie wszystkie miejsca pracy i przedsiębiorstwa zamknięte z powodu obostrzeń można było ocalić, a teraz okazuje się, że nie wszystkie wracają. Zdaniem OECD najbardziej rozwinięte gospodarki świata straciły w wyniku pandemii 22 mln miejsc pracy. Bezrobocie, pomimo ożywienia, nadal w największych gospodarkach jest o 1 punkt procentowy wyższe niż przed pandemią. Skutki ekonomiczne pandemii długo będą odczuwać zwłaszcza osoby młode, które dopiero rozpoczynają lub rozpoczęły w tym czasie wchodzenie na rynek pracy.

Przyspieszenie i rozszerzenie akcji szczepień jest w zasadzie jedynym sposobem na zapobieganie kolejnym falom pandemii. W środę WHO ponowiło apel do bogatszych państw o to, by pomogły biedniejszym krajom poprzez dzielenie się szczepionkami.