fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Moody’s: Wygrana Dudy niekorzystna dla wiarygodności kredytowej Polski

materiały prasowe
Reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy stwarza ryzyko dalszego osłabiania ram instytucjonalnych polskiej gospodarki – ostrzegła agencja ratingowa Moody’s.

„W trakcie swojej kampanii wyborczej Duda zapewniał, że będzie nadal wspierał reformy instytucjonalne i gospodarcze rządu PiS, które – jak sądzimy – jeszcze bardziej osłabią polskie instytucje i stworzą zagrożenie dla konkurencyjności kraju w średnim terminie, co będzie niekorzystne z punktu widzenia wiarygodności kredytowej” – napisali we wtorkowym raporcie Heiko Peters i Hannah Dimpker, analitycy Moody’s.

Czytaj także: Ekonomiści: mała rola prezydenta w kryzysie

Agencja ocenia wiarygodność kredytową Polski w odniesieniu do długoterminowych zobowiązań w walucie obcej na A2. To szósta ocena na 21-stopniowej skali.

Peters i Dimpker przypominają, że rząd PiS od 2015 r. „wprowadził szereg reform, która zagrażają rządom prawa w Polsce poprzez osłabienie niezależności wymiaru sprawiedliwości”. To doprowadziło do pogorszenia publikowanych przez Bank Światowy wskaźników jakości zarządzania krajem (Worldwide Governance Indicators), które są składową ocen wiarygodności kredytowej państw. „Obecnie WGI w Polsce są niżej niż w wielu innych krajach z takim samym ratingiem” – zauważyli analitycy Moody’s.

Czytaj także: Prezydent musi zasypać okopy, by ruszyły inwestycje 

„Reelekcja Dudy utrwali także ekspansywną politykę ekonomiczną i fiskalną rządu. Nawet przed pandemią ta polityka obejmowała hojne wsparcie finansowe rodzin i emerytów, a także podwyżkę płacy minimalnej, co zagrażało średnioterminowej konkurencyjności kraju” – oceniają Peters i Dimpker. Jak dodają, zwycięstwo urzędującego prezydenta w niedzielnych wyborach pozwala też oczekiwać, że nadal trwał będzie konflikt między Warszawą a Brukselą w sprawie praworządności w Polsce. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA