fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Indie: gospodarka hamuje, ale plany są ambitne

Bloomberg
Trzecia co do wielkości gospodarka w Azji rozwijała się w II kwartale w tempie zaledwie 5 proc. Jest to poniżej prognoz analityków ankietowanych przez Reutersa, którzy spodziewali się 5,7 proc. Ostatni raz wzrost PKB w Indiach na tym poziomie był odnotowany w 2013 r.

Jest jednak plan, jak można ożywić gospodarkę. Indie ogłosiły serię fuzji, w których udział ma wziąć 10 banków kontrolowanych przez państwo. Ma to pomóc we wzmocnieniu sektora bankowego, który boryka się z dużym zadłużeniem. Fuzje mają uporządkować bilans banków i tym samym pobudzić akcję kredytową, która przyczyni się do ożywienia wzrostu gospodarczego.

Już wcześniej indyjski rząd przeprowadził serię fuzji w sektorze bankowym. W 2017 r. dzięki połączeniu 27 banków powstało 12. Obecne zmiany w sektorze bankowym będą jednak pierwszymi, odkąd premier Narendra Modi i jego rząd uzyskali reelekcję pod koniec maja.

Oprócz wyhamowania gospodarki, Indie borykają się także z bezrobociem, choć trudno oszacować, na jakim jest ono właściwie poziomie. Indie nie publikują oficjalnych danych o zatrudnieniu od kilku lat, jednak aby nadążyć za wzrostem liczby ludności w wieku produkcyjnym, co roku musi powstawać tam 10 mln nowych miejsc pracy. Według nieoficjalnych szacunków bezrobocie w Indiach może być najwyższe od 45 lat.

„Całkiem możliwe, że roczny wzrost PKB Indii spadnie poniżej 6 proc. w 2019 r.” – napisali analitycy Oxford Economics w notatce dla klientów. 

Prognozuje się, że PKB w Indiach będzie w tym roku o prawie 1 bln USD większy w porównaniu z 2014 r. W 2018 r. PKB Indii wynosił 2,61 bln USD i tylko Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Niemcy mogą pochwalić się większym PKB.

Partia premiera Modiego chce zwiększyć PKB do 5 bln USD do 2025 r., w porównaniu z prognozą 2,9 bln USD w tym roku. To pozwoliłoby Indiom wyprzedzić Niemcy i stać się czwartą co do wielkości gospodarką świata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rządu Modiego, PKB powinien wzrosnąć do 10 bln USD do 2032 r., ustępując tym samym jedynie Stanom Zjednoczonym i Chinom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA