fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Nieoczekiwany zwrot na giełdzie

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Komunikat MF odwrócił losy czwartkowej sesji, wyciągając główne indeksy nad kreskę.

Czwartkowa sesja w miała ciekawy przebieg. Przez większą część dnia na krajowym rynku przeważały minorowe nastroje, skutecznie zniechęcające do kupowania akcji. Był to głownie efekt ogólnego ochłodzenia nastrojów na wielu pozostałych giełdach, gdzie inicjatywa należała do sprzedających. Wyprzedaż na większości parkietów miała jednak ograniczony zasięg. Tylko na giełdzie w Moskwie zniżki przekroczyły 1 proc. Negatywne nastroje na giełdach podtrzymała spadkowa korekta na rynkach surowców. Kolejny dzień z rzędu wyraźnie bowiem zniżkowały notowania ropy naftowej i miedzi.

W samej końcówce sesji polski rynek nieoczekiwanie wyłamał się z negatywnego trendu. Inwestorzy z ulgą przyjęli popołudniowy komunikat Ministerstwa Finansów, które podało, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków. Tym samym ryzyko nacjonalizacji aktywów OFE zostało oddalone.

Dzięki zrywowi kupujących w końcówce sesji udało się WIG20 wyciągnąć 0,82 proc. nad kreskę, co było tego dnia najlepszych wynikiem wśród europejskich rynków akcji, z których większość zakończyła notowania na minusie.

Z uwagi na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia aktywność krajowych inwestorów pozostawiała jednak wiele do życzenia, co dobrze obrazują stosunkowo niskie obroty na rynku. W trakcie całej sesji właścicieli zmieniły walory o wartości niewiele ponad 700 mln zł.

Z poprawy nastrojów najmocniej skorzystały przede wszystkim największe spółki. Powrót optymizmu na rynek pozwolił większości firm z WIG20 odrobić wcześniejsze straty. Najmocniej skorzystały na tym walory Eurocashu i PKO BP.

W dużo gorszych nastojach kończyli sesję posiadacze akcji małych i średnich spółek. Większość walorów notowana w tych segmentach rynku zakończyła czwartkowe notowania pod kreską.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA