fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Azję i Pacyfik tanio sprzedam

Bloomberg
Coraz więcej niedźwiedzio nastawionych inwestorów gra pod dalsze spadki cen akcji.

W tym roku wskaźnik krótkich pozycji na sześciu giełdach regionu Azja-Pacyfik wzrósł o 18 proc. Jednocześnie wskaźnik popytu inwestorów na pożyczanie akcji celem ich sprzedaży zwiększył się do rekordowego poziomu, wskazują dane firmy analitycznej Markit.

MSCI Asia Pacific Index jest wyceniany najniżej od dziesięciu lat spośród globalnych wskaźników. Najwięcej niedźwiedzich pozycji przybyło w Australii, a na kolejnych miejscach uplasowały się Hongkong i Singapur.

W okresie minionych dziesięciu lat PKB Chin rósł średnio o 10 proc., co pomogło w windowaniu cen wszystkiego - od australijskiej rudy żelaza, po nowozelandzkie mleko, a pompowanie funduszy przez banki centralne nakręciło boom mieszkaniowy w Singapurze i Hongkongu.

Teraz, kiedy amerykański Fed przygotowuje się do pierwszej podwyżki stóp od 2006 roku, a Chiny hamują, sytuacja zmienia się na korzyść giełdowych niedźwiedzi.

- Nasza wiara w zdolność Chin do zapewnienia sobie miękkiego lądowania nie jest silna - wskazuje Harry Rosenbluth, starszy doradca Boston Partners Asset Management, firmy, której klienci powierzyli aktywa o wartości ponad 70 miliardów dolarów. Podkreśla on, że jeśli spowolnienie globalnego wzrostu będzie większe niż oczekiwane to akcje spółek azjatyckich mogą ucierpieć.

Mimo że w tym roku banki centralne Korei Południowej, Australii, Tajlandii i Chin obcięły stopy procentowe, tempo wzrostu PKB Azji prawdopodobnie przyhamuje do 4,6 proc. z 4,8 proc. w 2014 r. , wynika z prognoz ekonomistów zebranych przez Bloomberga. We wrześniu wskaźnik kondycji finansowej regionu obniżył się do najniższego poziomu od sześciu lat.

Analitycy spodziewają się, że w obecnym roku finansowym oczekiwane zyski firm z MSCI Asia Pacific spadną o 1,5 proc.Obliczany przez Markit współczynnik (long-short ratio) pokazujący ile akcji można jeszcze pożyczyć wobec tych, które już inwestorzy pożyczyli we wrześniu spadł do najniższego poziomu od trzech lat. Jego wartość maleje wraz ze wzrostem pozycji niedźwiedzich. W tym roku średnio wynosi on 10,89 dolara na każdego dolara w grze na krótko. Wobec 2014 jest to 8,8-proc. spadek, największy od początku 2006 roku. .

Aż 258 spółek z indeksu MSCI Asia Pacific, na 1003, w minionym tygodniu miało wskaźnik cena/wartość księgowa poniżej 1, a w przypadku tego indeksu było to 1,4, najmniej w relacji do MSCI All-Country World Index (c/wk 2,1) od 2004 r.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA