fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Pokaz siły GPW

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Początek tygodnia ułożył się idealnie dla posiadaczy walorów z warszawskiego parkietu.
Optymistyczne nastroje przywędrowały do nas z europejskich rynków akcji, gdzie w poniedziałek przewaga kupujących ani na chwilę nie podlegała dyskusji. Niemniej to krajowe indeksy były liderem poniedziałkowych zwyżek na Starym Kontynencie. Co więcej, w miarę upływu czasu ich dominacja była coraz większa, co pozwoliło wskaźnikom powiększyć przewagę. W rezultacie na WIG20 zyskał blisko 3,5 proc. Takich wzrostów w Warszawie nie widziano od blisko dziesięciu miesięcy.
Skąd takie duże zainteresowanie polskim rynkiem? Drogę do zwyżek otworzyła piątkowa decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's, o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu z negatywnej do stabilnej. Decyzja zaskakująca, ale najwyraźniej będąca pozytywnym sygnałem dla wielu globalnych inwestorów, którzy z do tej pory rezerwą spoglądali na nasz rynek. Dla wielu mógł to być wystarczający pretekst, by zwiększyć zaangażowanie w niedocenianych polskich akcjach. Czas pokażę czy optymistyczne nastroje wokół naszej giełdy utrzymają się dłużej.
Pozytywny efekt wzmocniła kontynuacja odbicia cen na rynku surowców. W rezultacie ceny ropy naftowej i miedzi wspięły się na wielomiesięczne szczyty notowań.
Większego wrażenia na inwestorach nie zrobiły za to wyniki niedzielnego referendum konstytucyjnego we Włoszech. Włosi odrzucili w nim proponowane zmiany, co oznacza dymisję szefa obecnego włoskiego rządu. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze sondaże, taki scenariusz wydarzeń nie był zaskoczeniem. Niemniej Włochów czekają najprawdopodobniej czekają przyspieszone wybory i okres politycznej niepewności.
Jeśli chodzi o krajowy rynek akcji, najbardziej okazałe wzrosty miały miejsce w segmencie największych spółek, w czym duży udział miał zapewne powracający kapitał zagraniczny. W rezultacie potentaci z WIG20 w komplecie zakończyły dzień na plusach. Najbardziej okazałą zwyżkę wypracowały akcje PKN Orlen i KGHM (wzrost odpowiednio o 6,2 i 5,8 proc.), wspierane rosnącymi cenami ropy i miedzi. Kupujący byli również mocno aktywni na walorach banków. Z tego grona najlepiej najmocniej zyskały papiery Pekao (więcej w ramce poniżej).
Pozytywne nastroje zdominowały również segment małych i średnich firm, choć skala zwyżek w tych segmentach była mniejsza. Większość spółek z szerokiego rynku zakończyła jednak notowania nad kreską. Wśród najmocniej drożejących znalazły się walory Gino Rossi i AmRest.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA