fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Światowi giganci na GPW?

Fotorzepa, Robert Gardziński
Warszawska giełda sonduje wśród brokerów możliwość utworzenia rynku spółek globalnych. Miałyby być na nim notowane największe europejskie i amerykańskie firmy.

Warszawska giełda rozważa możliwość utworzenia rynku największych i najpłynniejszych światowych spółek – wynika z informacji „Rzeczpospolitej". Brzmi to abstrakcyjnie, jednak przepisy prawa dają możliwość notowania akcji na giełdzie bez zgody samych emitentów. Chce to wykorzystać GPW. Może się więc okazać, że za jakiś czas na warszawskim parkiecie będziemy nie tylko handlować papierami CD Projektu, PKO BP czy też PKN Orlen, ale także akcjami takich światowych gigantów jak Adidas, Apple czy też Facebook.

GPW nie chce komentować ani zdradzać szczegółów tego pomysłu. – Podejmujemy wiele inicjatyw biznesowych, które mają zwiększać atrakcyjność rynku kapitałowego w Polsce. Z natury rzeczy są to przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia wielu analiz i konsultacji. Część z nich ma charakter poufny, dlatego w tej chwili nie udzielamy szczegółowych odpowiedzi na ten temat – podkreśla Paweł Lasiuk, rzecznik prasowy GPW.

Projekt odpowiadałby w szczególności na potrzeby inwestorów indywidualnych, którzy szukają możliwości inwestycyjnych na największych światowych rynkach.

Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że GPW sonduje brokerów. Giełda liczy, że pomysł spotka się z ich uznaniem. To w dużej mierze od nich zależy jego powodzenie. Domy maklerskie miałyby być bowiem odpowiedzialne nie tylko za wprowadzanie akcji do obrotu, ale także i ich animację, zapewniając tym samym odpowiednią płynność i „właściwą" wycenę walorów.

Problem jednak w tym, że branża maklerska nie pali się do tego pomysłu. Z jej punktu widzenia taki projekt to spore ryzyko, a także konkurencyjna oferta w stosunku do tego, co obecnie oferują domy maklerskie.

– Pomysł może i jest ciekawy, ale wydaje się spóźniony o kilka lat – mówi przedstawiciel jednego z domów maklerskich. – Usługa rynków zagranicznych w krajowych biurach znacząco się rozwinęła i poprawiła. Ciężko oczekiwać, aby domy maklerskie zaangażowały się w projekt, który byłby w zasadzie konkurencją dla tego, co aktualnie jest rozwijane – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA