fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW: Byki rozpoczynają od ataku

GPW
Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Indeks największych spółek krótko po rozpoczęciu sesji rośnie o 1,3 proc. Dobre nastroje dopisywały również na Wall Street.

WIG20 zakończył wczorajszą sesję tuż pod linią czwartkowego zamknięcia. Początek piątkowego handlu daje jednak nadzieję na wygraną byków. Dino, spółka która wczoraj staniała najmocniej w WIG20 dziś drożeje o 2,5 proc. Powodem są dobre wyniki za I kw., które były wyższe rok do roku i powyżej prognoz analityków. Wyraźnie zyskuje również JSW, która wczoraj była liderem sesji w gronie blue chips. Pod kreską znajduje się tylko największa spółka z głównego parkietu GPW. Allegro tanieje o 0,6 proc. WIG20 znajduje się na poziomie 2073 pkt., co oznacza wzrost o 1,33 proc.

Indeks małych i średnich spółek również rośnie, jednak skala wzrostów nie jest tak duża. mWIG40 zyskuje 0,4 proc., a sWIG80 rośnie o 0,6 proc.

Na Wall Street dominowały byki, które wyniosły Dow Jones na nowe szczyty. Indeks zyskał 300 pkt., co oznacza wzrost o 0,9 proc. Stopa zwrotu z Dow Jones od początku roku jest wyższa niż w przypadku S&P 500 i Nasdaqa. Te indeksy również wczoraj wzrosły, odpowiednio o 0,8 proc. i 0,4 proc. i znajdują się lekko poniżej swoich historycznych szczytów. Stymulatorem dla rynku mogły być kolejne dane świadczące o poprawie sytuacji w gospodarce. W ubiegłym tygodniu ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 498 tys. i była o 92 tys. niższa w ujęciu tygodniowym. To również najniższy poziom od początku pandemii. Ponadto inwestorzy będą dziś bacznie obserwować dane o amerykańskim zatrudnieniu, które zostaną opublikowane po południu.

Nastroje na azjatyckich giełdach były mieszane. Nie pomogły nawet dobre dane handlowe płynące z drugiej pod względem wielkości gospodarki świata. Chiński eksport wyrażony w dolarach wzrósł w kwietniu o 32,3 proc. Średnia ekonomistów mówiła, że wzrost wyniesie 24,1 proc.

Pod koniec sesji notowania chińskiego Shanghai Composite spadały o około 0,7 proc., a hongkoński Hang Seng spadał o 0,1 proc. Z kolei japoński Nikkei wzrósł o 0,1 proc., a południowokoreański Kospi zyskiwał 0,6 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA