fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

20 spółek na rocznych maksimach, tylko jedna w dołku

Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek
Ostatnie sesje to klasyczna konsolidacja notowań WIG20 w rejonie 1900-2000 pkt. Dużo ciekawiej jest na szerokim rynku - w środę aż 20 spółek ustanowiło 12-miesięczny szczyt.
Przeciąganie liny – to najtrafniejszy i najkrótszy opis środowego handlu na głównych parkietach Starego Kontynentu. Inwestorom towarzyszyły spadki cen surowców – na czele z ropą naftową - oraz kolejna fala niepokoju na chińskiej giełdzie. W takich, mało sprzyjających warunkach, ani popyt ani podaż, nie zdołały przejąć inicjatywy. W rezultacie, główne indeksy w Niemczech (DAX), Francji (CAC-40) czy Wielkiej Brytanii (FTSE-100) "kisiły się" we własnym sosie.
Europejski marazm udzielił się również giełdzie warszawskiej. Od samego rana niedźwiedzie utrzymywały skromną przewagę, i nie oddały jej do samego końca. Na finiszu wskaźnik WIG20 tracił symboliczne 0,1 proc. do 1962 pkt. Post factum, można zaryzykować stwierdzenie, że środowa sesja nie wniosła nic nowego do obrazu rynku - z technicznego punktu widzenia, sytuacja WIG20 pozostaje nierozstrzygnięta. Ostatnie sesje to klasyczna konsolidacja w rejonie 1900-2000 pkt. Technika podpowiada, że dopiero wybicie dołem z tego wąskiego zakresu wahań, można będzie potraktować jako sygnał spadków. Analogicznie, ewentualne wybicie górą ponad 2000 pkt, można rozpatrywać jako sygnał kupna. Pozostaje mieć nadzieję, że końcówka miesiąca przyniesie przełom, najlepiej pozytywny. W końcu kwiecień to – po grudniu i styczniu – statystycznie najlepszy okres do inwestowania w całym roku. Niestety, tym razem historyczna „prawidłowość" płata nam figla - w skali miesiąca WIG20 stracił bowiem 2 proc. Kontynuując wątek statystyk, na uwagę zasługuje jeszcze jedna z nich, dotycząca szerokiego WIG: w środę - oraz w całym kwietniu - utrzymuje się przewaga spółek notujących roczne maksima, względem podmiotów ustanawiających roczne dołki. Pod tym względem środowy bilans (20 do 1) wygląda imponująco. W gronie spółek, które w ciągu dnia zanotowały 12-miesiączny szczyt znalazły się m.in. Astarta, Groclin, Kęty, Robyg, Uniwheels oraz Benefit Systems. Historyczna maksima poprawiły notowania AmRest Holdings, który pochwalił się przejęciem sieci kawiarni Starbucks w Niemczech.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA